Naša babička vybrala z vrecka pár bobkových listov a hodila ich do hrnca s masťou: Nikdy by som nečakala, že raz tento nápad vyvážim zlatom!

Rada by som sa podelila o recept na liečivý olej, ktorý vyrobíte z úplne bežných prísad. Nájdete ich doma a ak máte problémy s kĺbami a bolesťami svalov, jeho účinky určite oceníte…

U nás doma ho vyrábala už babička, ale namiesto olivového oleja používala obyčajnú bravčovú masť, prípadne obyčajný olej – proste čo bolo doma.

Olej pred použitím trochu nahrejeme a potom potierame boľavé miesta. Pôsobí ako masť proti bolesti z lekárne – proti bolesti a zápalom.

Na jeho účinky nedám dopustiť!

Čo budeme potrebovať:

50 g bobkového listu
200 ml liehu (70%)
400 ml oleja (ja dávam olivový, ale môže byť aj obyčajný)

Postup:

Bobkový list naložte do alkoholu a nechajte celý deň lúhovať. Potom pridajte olej a celú zmes zahrievajte aspoň 4 hodiny (zmes sa nesmie variť). Ja to zahrievame hlavne v rúre – nastavím si teplotu 60-70 stupňov a nemusím sa báť, že začne vrieť.

Potom prepasírujeme a používame na kĺby, boľavé kosti a na oblasti postihnuté reumou.

Ak sa vám nechce čakať, urobte si liečivý obklad, ktorý môžete hneď používať. Listy (sušené) iba rozdrvíme a zmiešame s olejom. Nanesieme na gázu a priložíme na bolestivé miesta. Necháme pôsobiť celú noc, prípadne prikladáme viackrát za deň.

 

 

V týchto dňoch určite padne vhod aj liečivý sirup proti kašľu

Stačí keď 15 lístkov bobkového listu rozvaríte s ½ kg kr.cukru a 250 ml citrónovej šťavy. Varíme, kým nevznikne hustá tekutina – podobnej konzistencie ako med. Listy len vyberieme a užívame 1 lyžičku denne. Skladujeme v chladničke v uzatvárateľnej fľaši.

 

Ďalšie úžasné účinky bobkového listu

Pre dobrý spánok

Listy bobkového listu vložené pod vankúš vám zaistia pokojný spánok a pomôžu vám rýchlejšie zaspať. Ich aróma pôsobí ukľudňujúcim dojmom, odplavuje stres a napätie. Ľudia trpiaci nespavosťou kvôli stresu na ne nedajú dopustiť.

Proti moliam

Niekoľko lístkov v skrini vám pomôžu ochrániť vaše šatstvo v skriniach pred inváziou molí. Pôsobí rovnako účinne ako levanduľa.

Pomáha pri reumatizme

V mažiari rozdrvte niekoľko lístkov bobkového listu a zalejte ich olivovým olejom. Premiešajte a zmes naneste na miesta postihnuté reumu. Obklad môžete používať viackrát za deň.

Odstraňuje z tela prebytočnú soľ

Na očistu tela od prebytočnej soli pomôže domáca kúra z bobkového listu. Pripravte si 300 ml vody a vložte do nej 5 g bobkového listu. Preložte na plameň a varte asi 10 minút.

Odvar nechajte vychladnúť a pite v priebehu celého dňa po menších dúškoch približne do 8 hodiny večer. Maximálne kúru aplikujte po dobu 3 dní. Táto kúra pomáha aj s usadzovaním kryštálikov kyseliny močovej v kĺboch.

Proti pálení záhy a pre lepšie trávenie

Bobkový list dokáže rýchlo a účinne pomáhať proti páleniu záhy. Tiež je silnou prírodnou prevenciou proti nadúvaniu a plynatosti.

Pre zdravú a krásnu pokožku

Bobkové lístky rozdrvte v mažiari a zmiešajte s vodou. Potom preložte na plameň, prevarte a sceďte. Zmes naneste na tvár pomocou vatového tampónu a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom umyte vodou.

Pomáha predchádzať cukrovke

Bobkový list pomáha znižovať cholesterol, hladinu triglyceridov a glukózy v krvi. Bobkový list tiež pomáha spracovávať inzulín.

 

Prvá pomoc keď Vás uštipne hmyz

Odvary a obklady z bobkového listu sú skvelou pomocou pri liečbe nepríjemných uštipnutí hmyzom, ale aj opuchov, poranení či iných podráždení pokožky.

Vyrobte si domácu kúru na bolestivé miesta, ktorú budete mať vždy po ruke. Potrebujete na ňu 50 g bobkového listu, ktoré zalejete 200 ml liehu, necháte lúhovať 1 deň a potom pridáte 400 ml olivového oleja.

Túto zmes je potrebné vo vodnom kúpeli zahrievať až 5 hodín. Zmes následne sceďte, nechajte vychladnúť a skladujte v uzatvárateľných fľaštičkách.

Zmes používajte na potieranie opuchnutých, bolestivých a podráždených miest. Tento lektvar pomáha uľaviť aj u reumatických bolestí.

Čo ešte dokáže bobkový list?

Bojuje proti migréne a pôsobí ako prírodné sedatívum.
Poskytuje úľavu pri bolesti kĺbov a chrbtice.
Má silné antibakteriálne účinky.
Podporuje pamäťové funkcie, zlepšuje pozornosť a koncentráciu.
Podporuje správnu cirkuláciu krvi a prekrvenie.
Pôsobí protizápalovo.
Pomáha pri liečbe zápalov sedacieho nervu.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

ZDROJ: prirodajelek

You Might Also Like