Najprv som tomu neverila, ale skutočne to funguje. Stačí keď budete chvíľu držať prsty v tejto polohe a s vašim telom to urobí zázraky…

Snáď každý z nás sa potrebuje na okamih zastaviť a v pokoji si oddýchnuť. Mnoho ľudí začína s jogou. Jóga ale vôbec nemusí byť komplikované cvičenie.

 

Nemusíte dokonca ani vychádzať z domu! Ďalším plusom je, že tento druh jogy môžete cvičiť všade – v práci, v autobuse, v rade na pošte, pri sledovaní filmu alebo počas stretnutia s priateľmi.

Často sa hovorí, že zdravie má človek vo svojich rukách. V tomto prípade to platí doslovne. Mudra jóga sú gestá prstov a rúk. Podľa tradície tento druh jogy stimuluje tok energie v tele a tiež rôzne oblasti mozgu. Pohodlne sa usaďte, upokojte a uložte prsty.

Mudra je slovo odvodené z Ayurveda a jedná sa o cvičenie známe v indickej medicíne. Samotné slovo Ayurveda znamená totiž poznanie o živote. Ajurveda bola v roku 1979 Svetovou zdravotníckou organizáciou uznaná za uzdravujúcej terapiu. Táto informácia presvedčí všetky skeptikov.

Dnes si ukážeme 5 základných cvičení, ktorá vám dodajú energiu, vitalitu a pomôžu pri každodenných zdravotných ťažkostiach. Každé z týchto rýchlych a jednoduchých cvičenie by malo byť vykonané každý deň minimálne 1 minútu.

Gyan Mudra – Mudra Múdrosti

Už názov napovedá, že sa jedná o cvičenie, ktoré zvyšuje našu schopnosť sa učiť, zlepšuje pamäť a koncentráciu. Táto mudra sa používa počas meditácie.

Vaya Mudra – Mudra Vetra

Táto mudra tiež zbavuje žalúdok prebytočného vzduchu a môže byť prospešná pre ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami – napr. Reumatoidná artritída, Parkinsonova choroba, ochrnutie krčnej chrbtice alebo ischias (zápal sedacieho nervu).

Shunya Mudra – Mudra Nebo

Toto cvičenie je skvelé pre tých, ktorí majú problémy so sluchom a tiež pomáha pri bolestiach ucha, šumu a problémoch vnútorného ucha.

Agni Mudra – Mudra Ohňa

Častokrát pod názvom Surya Mudra – Mudra Slnka. Stimuluje štítnu žľazu a reguluje trávenie. Pomáha tiež pri problémoch s hmotnosťou alebo pocitoch nepokoja.

Varun Mudra – Mudra Vody

Táto jednoduchá Mudra pomáha regulovať množstvo tekutín v tele a je známa pre svoje blahodárne účinky na pokožku. Hydratuje telo a prispieva k jeho kráse.

Väčšina z vás môže byť voči týmto cvičením skeptická, pre obyvatelia ďalekého východu sa jedná o každodennú rutinu. Sú účinné, prečo ich teda neskúsiť?

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like