Na svoj matrac som vysypala trochu jedlej sódy a stalo sa toto! Báječná rada od mojej kamošky ktorú, budete chcieť vyskúšať tiež

V súčastnosti je na trhu veľa čistiacich prostriedkov. Prekvapiť by nás však mohlo ich zloženie, ktoré je často preplnené nebezpečnou chémiou. Pomocou nasledujúceho návodu si môžete vytvoriť skvelý a účinný čistiaci prostriedok aj doma. Tento omnoho šetrnejší a ekologickejší prípravok je vhodný na čistenie matracov, kobercov alebo čalúneného nábytku. Zabudnite na predražené prostriedky z obchodu a nahraďte ich touto skvelou alternatívou za pár centov. 

 

Využiť overené babské recepty na čistenie domácnosti nie je nikdy na škodu. Nasledujúci návod vám ukáže, ako si pomocou zopár surovín poradíte s prachom, zápachom či prípadnými nečistotami na matracoch, kobercoch alebo čalúnení nábytku. Hlavnú úlohu tu zohráva poklad každej domácnosti – sóda bikarbóna.

Matrac

V posteli trávime podstatnú časť nášho dňa, a aj keď ju udržiavame čistú a dbáme o zmenu posteľného prádla akokoľvek často, čiastočky odumretej kože, telesné pachy či pot sa môžu dostať až do matraca. Ten navyše zachytáva i prach, a preto je dobré ho občas poriadne prečistiť. Skvelým spôsobom, ako sa postarať o jeho čistotu, je využitie sódy bikarbóny.

Postup je veľmi jednoduchý. Najprv celý matrac dôkladne povysávame, aby sme sa zbavili čo najväčšieho množstva aj tých najmenších nečistôt. Následne si pripravíme sito s malými otvormi, do ktorého vysypeme sódu bikarbónu. Pomocou sita „rozprášime“ sódu v tenkej vrstve po celom povrchu matraca. K sóde môžeme pridať i 10 až 15 kvapiek silice. Matrac takto necháme niekoľko hodín, ak je to možné, najlepšie aj celý deň. Nakoniec vysávačom odsajeme všetku sódu.

Takéto čistenie matraca je skvelým spôsobom, ako sa zbaviť drobných nečistôt, prachu i zápachu.

Koberec a nábytok

Rovnako účinná zmes na čistenie kobercov a textilných čalúnení si pripravíte pomocou zopár surovín, ktoré máte určite doma.

Pripravte si nádobu, v ktorej prostriedok pripravíte a rozprašovač, ktorý bude slúžiť na jeho aplikáciu. V nádobe najprv zmiešajte jednu lyžicu sódy bikarbóny s jednou lyžicou ľubovoľného pracieho prášku. Následne pridajte šálku teplej prevarenej vody a zamiešajte. Na záver k zmesi pridajte 4 až 5 polievkových lyžíc octu. Po pridaní octu táto zmes začne peniť, takže sa uistite, že nádoba, v ktorej prostriedok pripravujete, je dostatočne veľká.

Po dôkladnom zamiešaní celý prípravok prelejte do rozprašovača a v potrebnom množstve aplikujte na koberec alebo čalúnenie. To však pred použitím čistiaceho prostriedku povysávajte. Zmes po nastriekaní nechajte pôsobiť len 5 až 10 sekúnd, následne ju vyčistite pomocou mokrej špongie. Na značne znečistených miestach tento postup opakujte viackrát, pri odstraňovaní čistiacej zmesi môžete použiť aj drsnejšiu časť špongie a miesto viac vydrhnite.

Výhody využitia sódy bikarbóny

• nízka cena

• absolútna netoxickosť

• pohlcuje vlhkosť

• odstraňuje špinu a fľaky

• eliminuje nepríjemné pachy

• šetrne nahrádza množstvo čističov

• ničí mikroorganizmy

Veríme, že vám budú tieto tipy v domácnosti nápomocné.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:  adme.ru

You Might Also Like