Mrazivý popis udalostí pred tragédiou v Prešove: „Povedali nám, že to majú pod kontrolou. Sadla som na gauč a buchlo to“

Hasièi momentálne zasahujú pri požiari bytového domu 6. decembra 2019 v Prešove, kde došlo k výbuchu plynu. Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasièského a záchranného zboru (HaZZ) 25 hasièov bolo vyslaných na Mukaèevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. "Plyn mal vybuchnú v jednom z bytov v 12-podlažnej bytovke pred 12.15 h. FOTO TASR - František Iván *** Local Caption *** Mukaèevská ulica Sídlisko III

Skormútení obyvatelia bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove pre médiá popísali, čo sa dialo pred výbuchom.

 

„Cítili sme plyn, musela som pootvárať všetky okná. Začali sme to riešiť. So susedom sme volali domovému dôverníkovi. Nebol doma, ale povedal, že zistí, čo sa deje. Išla som dole k robotníkom, povedala som im, že sa niečo deje, lebo je cítiť plyn.

Povedali mi, že to majú pod kontrolou. Vrátila som sa preto do bytu a išla som spať, lebo som po nočnej. Hovorila som si, že to hádam nebuchne. Sadla som si na gauč a buchlo to,“ uviedla Silvia Hrebeňárová, ktorá bývala na 10. poschodí a mala šťastie, že sa ju hasičom podarilo zachrániť.

„Oproti suseda volala o pomoc a ja som jej nevedela pomôcť. Mne hasiči pomohli cez okno,“ dodala s tým, že po ňu prišla kamarátka a bývať pôjde k mame.

Iná obyvateľka, z 9. poschodia uviedla, že zacítila so susedou plyn, a obe zalarmovali svojich manželov, ktorí boli v tom čase v práci. Manžel jednej z nich prišiel domov a šiel upokojovať situáciu medzi susedkami. Nie je jasné, či sa mu napokon podarilo ujsť z ohnivého pekla.

Obyvateľ domu, pán František, uviedol, že jeho sused na vlastnú zodpovednosť vbehol do bytového domu na 10. poschodie, kam záchranári v tom čase nešli, aby zachránil svoju manželku, ktorá v tom čase spala. Podarilo sa mu ju zachrániť.

Iný, starší pán, však toľko šťastia nemal. Počas toho, ako z bytu chrlili plamene, stál na balkóne a prosil ľudí o pomoc. „Iba som stihol skríknuť, aby aspoň natiahli plachty“, hovorí so slzami pán František, no bolo neskoro. Balkón sa náhle zrútil, a pán zahynul. Bolo to strašné…“

 

 

You Might Also Like