Moja suseda mi prezradila starý záhradný trik, ako dosiahnuť lepšie zakorenenie rastlín. Keď zistíte, aké to je jednoduché, určite to vyskúšate tiež

Sadenie, kopanie, či hrabkanie sa v záhradke je nádherná vec, pri ktorej neraz celkom vypneme hlavu a odosobníme sa od všetkého naokolo. No skúsení záhradkári vedia, že hrabať sa v hline a deň čo deň kontrolovať, či už niečo vyšlo, vykvitlo alebo zarodilo, nie je žiadna sláva a niekedy to so sebou prináša aj sklamanie. Ako dosiahnuť, aby sa všetky rastlinky, ktoré zasadíte naozaj ujali?

 

Ak ste práve zasadili rajčiny, zakorenili ste brečtan a teraz sa modlíte, aby sa ujal, alebo ste skúsili zasadiť naklíčené mango, utekajte si po šošovicu. Prečo? Naklíčená šošovica je totiž niečo, ako kameň mudrcov pre rastlinky. Udrží ich pri živote aj keď sú celkom slabé a nechcú sa ujať.

Silný partner

Áno, doslova. Šošovica je veľmi silný partner pre všetky rastlinky, či už ich sadíte do záhrady, alebo do kvetináča. Jej klíčky pomáhajú korienky udržať pri živote a zároveň ich výdatne posilňujú. Po pár dňoch uvidíte prvé výsledky. Vaše malé radosti sa nielen ujmú, ale aj poriadne zosilnejú. Túto jednoduchú záhradkársku techniku využívajú ľudia po svete už celé roky. Nemusia pritom kaziť svoju pôdu ani korene rastlín rôznymi podpornými chemikáliami a výsledný efekt je ešte intenzívnejší.

Len šošovica a voda

 

Tajomstvo tohto triku spočíva v šošovici a vo vysokých koncentráciách auxínu fytohormónov, resp. rastlinných hormónov. Tento prírodný hormón stimuluje rastové bunky a dodáva im potrebné látky pre lepší začiatok života. Najviditeľnejší a zároveň zaručený efekt dosiahnete, ak šošovicu necháte naklíčiť. Rast a silu koreňov tak podporíte dvojnásobne.

Budete potrebovať:

1 šálku šošovice

4 šálky vody

1 misku, alebo nádobu na uloženie šošovice

1 utierku

1 fľašu difuzéra

Šošovicu namočte do nádoby s vodou a prikryte kuchynskou utierkou. Nechajte klíčiť na teplom mieste približne 3-4 dni. Ak náhodou šošovica ešte ani po štyroch dňoch nebude dostatočne naklíčená, prilejte jej teplú vodu a dajte ju na priame slnko.

 

Keď je šošovica naklíčená, odstráňte prebytočnú starú vodu. Dolejte šošovici opäť približne 4 šálky vody a všetko dôkladne pomixujte, aby vám vznikla takáto kvapalina.  Ak je vody málo, pokojne pridajte. Vodou z pomixovanej naklíčenej šošovice polievajte, alebo postriekavajte zeminu zo semiačkami, prípadne malými zakorenenými rastlinkami.

 

Takýto prípravok vám vydrží približne 10 dní a mali by ste ho uchovávať v chladničke. Po uplynutí tejto doby už tekutinu nepoužívajte a nechajte si naklíčiť novú šošovicu.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: labioguia.com

You Might Also Like