MIMORIADNE: Pacientov nad 75 rokov uspíme a necháme zomrieť, hovorí lekárka

Nové ochorenia COVID-19 preťažuje zdravotnícke systémy po celom svete. Po Taliansku začalo mať veľké problémy aj Španielsko. Madridské nemocnice sú preplnené a niektoré choré nad 75 rokov zdravotníci v podstate nelieči, iba im podajú sedatíva a nechajú ich zomrieť. Vyplýva to zo svedectva slovenských lekárky v Madride.

Elenóra Balentová žije a pracuje od roku 1999 v Madride. Je síce psychiatrička, ale podľa jej slov je to teraz ako na vojne a na špecializáciu nezáleží: “Zdravotnícky systém v Španielsku skolaboval.

Nemocnice v Španielsku sa musí prispôsobiť tejto krízovej situácii. Zariadenie, v ktorom Balentová pôsobí, sa vyprázdnilo a špecializované oddelenia sa presunula inam. Nemocnica je teraz výhradne určená pacientom s koronavírusy.

Za vojnových podmienok sú nútení v súčasnosti ošetrovať svojich pacientov sestry a lekári v španielskych nemocniciach. Pre pacientov nakazené koronavírusom už musela byť vyhradená jedna z nemocníc v Madride, kde pracuje aj slovenská lekárka Eleonóra Balentová. Psychiatrička opísala súčasný chod nemocnice a chaos, ktorý tam panuje.

Počet novo nakazených, ktoré nemocnica prijíma, sa podľa Balentová rôznia. Napríklad v piatok prijala nemocnica 140 nakazených. Asi 30 z nich potrebovalo intenzívnu starostlivosť a skončili tak na JIS (jednotka intenzívnej starostlivosti): “Pacientov máme rozdelené na jednotlivých poschodiach podľa toho, ako sa u nich rozvinula respiračná nedostatočnosť. Zvlášť sú ľudia, u ktorých sa COVID-19 potvrdil a nie sú vo vážnom stave. Na našom bývalom psychiatrickom oddelení sú tí, u ktorých sa ochorenie rozvinulo do zápalu pľúc. ”

Kapacity sú tak preťažené, že si v piatok lekári museli stanoviť vekovú hranicu 75 rokov, nad ktorou chorých už v zariadení nelieči. Doktori sa musí rozhodnúť, kto má väčšiu šancu na prežitie a komu dajú na jednotke intenzívnej starostlivosti podporný respirátor, ktorých je nedostatok. “Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť,” opisuje krízovú situáciu Balentová.

Eleonóra Balentová, rodáčka zo Slovenska, odišla do Španielska už pred dvadsiatimi rokmi. Vyštudovaná psychiatrička pracuje v nemocnici Universitario del Sureste, ktorá v súčasnosti funguje už iba len pre pacientov nakazených novým typom koronavírusu Covid-19. „Celé naše zariadenie je teraz určené výhradne pacientom s chorobou Covid-19. Urgent kolabuje úplne všade. Na pohotovostí už pracujú aj endokrinológovia alebo reumatológovia,“ uviedla Eleonóra pre slovenských denník Sme.sk.
Situáciu, v ktorej sa v súčasnej chvíli Španielsko nachádza, prirovnáva k vojnovému konfliktu. „Pacientov máme rozdelené na jednotlivých poschodiach podľa toho, ako sa u nich rozvinula respiračná nedostatočnosť. Zvlášť sú ľudia, u ktorých sa Covid-19 potvrdil, no nie sú vo vážnom stave. Na našom bývalom psychiatrickom oddelení sú tí, u ktorých sa choroba rozvinula do zápalu pľúc,“ opísala vzniknutú situáciu lekárka.

Pacientom nad onú vekovú hranicu, ktorým nie je už pomôcť, dávajú v nemocnici sedatíva: “Bude to znieť hrozne, ale týmto pacientom v našej nemocnici podávame sedatíva, uspí je a necháme ich zomrieť. Môžeme to prirovnať k akejsi špecifickej forme eutanázia, “hovorí pre denník SME slovenský lekárka.

Nakazených sú v Španielsku už desaťtisíce a desiatky stoviek mŕtvych. Lekári sú vyčerpaní. „Rozprávala som sa o tom s kolegami, ktorí sú v týchto ťažkých časoch v prvej línií a sú neustále v kontakte s nakazenými. Plakali. Táto situácia je bezprecedentná. Lekár musí niekoľkokrát denne určiť, komu dokáže pomôcť a koho nechá zomrieť.“
„Som takmer ako vo vojne. Madrid je na tom najhoršie,“ uviedla s tým, že zdravotnícky systém

Preťaženosť nemocníc znamená tiež problém pre ľudí, ktorí by akútne potrebovali zdravotnícku starostlivosť. V nemocnici, kde slovenský psychiatrička pracuje, už prijímajú iba pacientov s respiračnými ťažkosťami, ktorí majú potvrdený alebo aspoň vysokú pravdepodobnosť nakazenia koronavírusy. “Iné nemocnice majú vyčlenenú napríklad jednu miestnosť a dva respirátory pre prípad, že by niekto potreboval akútne chirurgický zákrok. Je však otázkou, dokedy to v takej poddimenzované kapacite vydrží, “približuje Balentová situáciu.

V Španielsku je teraz vyše 28 000 nakazených a viac ako 1720 chorých koronavírusy podľahlo. Po Číne a Taliansku tak Španielsko obsadilo tretiu priečku v počte nakazených ochorením COVID-19.

Španielska bilancia počtu obetí choroby COVID-19 narástla o ďalších 394 mŕtvych na celkových 1720 a opäť sa tak zvýšila o 30 percent. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na dnešné aktualizované údaje španielskeho ministerstva zdravotníctva. Počet potvrdených prípadov za dobu šírenie nákazy od soboty vzrástol z 24 926 na 28 572, pribudlo ich teda 3646. Vláda chce údajne predĺžiť stav núdze o ďalších 15 dní.

Španielsky premiér Pedro Sánchez v sobotu večer varoval, že najhoršie fáze boja proti COVID-19 má krajina ešte len pred sebou. “Ešte sme nepocítili vplyv najsilnejší, najničivejšie vlny, ktorá preverí našu materiálne a morálne odolnosť, ako aj charakter celej našej spoločnosti,” povedal predseda vlády.

zdroj: sme.sk, http://www.stcity.sk

You Might Also Like