Milujem biele oblečenie, ale štve ma, že po niekoľkých praniach vždy zošedne. Od tej doby, čo poznám ale tento trik, je moje vyprané prádlo vždy žiarivo biele!

Mám ráda odtiene bielej, či už je to mramorovo biela alebo ľadovo biela. Ale to, čo určite nemám ráda, je, že biela farba zmizne po niekoľkých praniach. V dnešnom článku budeme preto hovoriť o tom, ako sa kvalitne postarať o to, aby biele prádlo zostalo biele.

Tieto metódy sú tiež skvelé boji proti zožltnutiu a vyblednutiu. Ak sa teda aspoň jednou z rád nižšie budete riadiť už pri prvom praní, Vaše oblečenie bude jasné a čisté aj po niekoľko praniach.

Ako bieliť bielizeň? Všetky tieto metódy sú extrémne šetrné ku všetkým materiálom. Aj to najdrahšie čipkované prádlo tak zostane neporušené, no škvrny zmiznú a novosť zostane.

Bielidlo s citrónovou šťavou

Citrónová šťava pomáha odstraňovať mastné škvrny a škvrny od potu a obnovuje jasnú bielu farbu odevu. Okrem iného pridá do šiat peknú vôňu.

Čo budete potrebovať?

 • 250 ml čerstvej citrónovej šťavy
 • 2 litre vody

Ako na to?

Pridajte citrónovou šťavou do varenej vody. Vychladený roztok citrónovej šťavy je vhodný na pranie najmä jemných tkanín. Aplikujte vždy počas najmenej dvoch hodín.

Po dvoch hodinách veci vyberte a v prípade potreby problematickej oblasti ešte raz potrite. Potom oblečenie vyperte, ako ste zvyknutí.

Bielenie soľou

Soľ pomáha najmä pri bielení obojkov, rukávov a tiež pri odstraňovaní odolných škvŕn.

Čo budete potrebovať?

 • 1 polievkovú lyžicu soli
 • šťavu z polovice citróna

Ako na to?

Soľ zmiešajte s citrónovou šťavou. Výrobok aplikujte na problematickú oblasť a nechajte ho najmenej 30 minút pôsobiť. Potom si bielizeň vyperte obvyklým spôsobom.

Bielenie octom

Ocot je skvelý prostriedok na bielenie odevov. Dezinfikuje tkaniny a eliminuje pachy. Navyše je efektívny, ak máte veľmi tvrdú vodu, pretože tiež zmäkčuje.

Čo budete potrebovať?

 • 250 ml octu
 • 2 litre teplej vody

Ako na to?

Ocot zalejte horúcou vodou a rozmiešajte. Špinavé oblečenie potom vložte do tohto roztoku a nechajte pôsobiť najmenej po dobu 8 hodín, pokojne celú noc. Potom si bielizeň vyperte obvyklým spôsobom.

Bielenie kyselinou boritou

Kyselinu boritú nájdete v lekárni, prípadne aj v drogérii. Je to kyselina, ktorá preniká hlboko do tkanín, napriek tomu je na šaty veľmi jemná, takže sa nemusíte báť žiadneho poškodenia. Odstraňuje veľmi staré škvrny a pomáha v tzv. Beznádejných prípadoch.

Čo budete potrebovať?

 • 50 g prášku kyseliny boritej
 • 3 litre teplej vody

Ako na to?

Roztok zmiešajte podľa pokynov a potom vložte špinavé oblečenie. Roztok by ste mali nechať pôsobiť počas 3 hodín. Potom oblečenie klasicky vyperte.

Bielenie pomarančovou a citrónovou kôrou

Aromaterapia a bielenie odevu v jednom. Výsledok je naozaj ohromujúci!

Čo budete potrebovať?

 • kôru pomarančov, citrónov alebo mandarínok
 • 2 litre vody
 • 2 polievkové lyžice peroxidu vodíka

Ako na to?

Kôru vložte do hrnca s vodou a chvíľku povarte. Potom vývar zsceďte a pridajte peroxid vodíka. Vo výslednom roztoku naložte oblečenie a nechajte pôsobiť cca 2 hodiny. Potom klasicky vyperte.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

ZDROJ : TAKPROSTO.CC

You Might Also Like