Mesiac pred SRDCOVÝM ZÁCHVATOM vás vaše telo upozorní týmito 8 SIGNÁLMI

Prevencia je lepšia ako liečba. Toto jednoduché pravidlo sa vzťahuje na akúkoľvek chorobu a je obzvlášť cenné, ak symptómy nie sú riadne uznané.

#Lajfhek opisuje zásadné príznaky, ktoré sa môžu vyskytnúť jeden mesiac (alebo ešte skôr) pred infarktom. Nemusíte sa stať celkovým hypochondríkom, ale trochu zdravotného vedomia nikomu neublížilo. Venujte tomu veľkú pozornosť v prípade, že ste ohrození. Niekoľko často premeškaných ukazovateľov je uvedených na konci článku.

#8. Únava

 

Neobvyklá únava je jedným z hlavných príznakov, ktoré naznačujú hroziaci infarkt. Ženy hlásia tento typ symptómov viac ako muži.

Opis: Fyzická alebo duševná činnosť nie je dôvodom únavy a zvyšuje sa každým dňom. Tento príznak je celkom zjavný a nezostane nepovšimnutý: môže to byť vyčerpanie po vykonávaní jednoduchých úloh, ako je ustieľanie postele či sprchovanie.

#7. Bolesť brucha

 

Bolesti brucha, prázdna žalúdočná nevoľnosť, pocit nafúknutia alebo bolesť v žalúdku sú niektoré z najčastejších príznakov. Rovnako pravdepodobne sa vyskytujú aj u žien a mužov.

Popis: Bolesti brucha pred infarktom majú epizodickú povahu, uvoľňujú a potom sa vracajú na krátke časové obdobie. Fyzické napätie môže zhoršiť bolesti žalúdka.

#6. Nespavosť

 

Nespavosť je tiež spojená so zvýšeným rizikom srdcového infarktu alebo mozgovej príhody, ktorá je bežnejšia u žien. Funkcie nespavosti často zahŕňajú vysokú úroveň úzkosti a absencie.

Popis: Príznaky zahŕňajú ťažkosti pri spánku, ťažkosti s udržiavaním spánku a skoré ranné prebúdzanie.

5. Ťažkosti s dychom

 

Dýchavičnosť je silný pocit, pri ktorom sa človek nie je schopný zhlboka nadýchnuť. Často sa vyskytuje u mužov aj žien až 6 mesiacov pred infarktom. Je to zvyčajne varovný znak zdravotného stavu.

Popis: Pocit, že nemôžete do seba dostať dostatok vzduchu, závraty a dýchavičnosť.

#4. Strata vlasov

 

Strata vlasov sa považuje za ďalší viditeľný indikátor rizika srdcových ochorení. Najčastejšie postihuje mužov nad 50 rokov, ale niektoré ženy môžu byť tiež v rizikovej skupine. Plešatosť je tiež spojená so zvýšenou hladinou hormónu kortizolu.

Popis: Venujte pozornosť strate vlasov z koruny hlavy.

#3. Nepravidelný srdcový tep

 

Vynechané údery alebo arytmie sú často sprevádzané záchvatom paniky a úzkosťou, najmä u žien. Stáva sa to neočakávane a odhaľuje sa inak: arytmia (nepravidelný srdcový tep) alebo tachykardia (zvýšená srdcová frekvencia). Fyzické cvičenia môžu poskytnúť ďalší stimul pre zvýšenie srdcovej frekvencie, najmä v prípadoch s aterosklerózou.

Popis: Nepravidelný tlkot srdca trvá 1-2 minúty. Ak nezmizne, môžete pocítiť závraty a extrémnu únavu. Okamžite zavolajte lekára.

#2. Nadmerné potenie

 

 

Neobvyklé alebo nadmerné potenie je včasné varovné znamenie infarktu. Môže sa vyskytnúť kedykoľvek počas dňa alebo v noci. Tento príznak postihuje ženy častejšie a je zvyčajne zamieňaný s návalmi horúčavy alebo nočným potením, typickým pre menopauzu.

Opis: Príznaky podobné chrípke, mrznúca pokožka alebo pocit tepla bez ohľadu na teplotu vzduchu alebo fyzickú námahu. Potenie sa javí ako nadmerné v noci; postele môžu byť ráno vlhké.

#1. Bolesť na hrudníku

 

Muži a ženy majú bolesti v hrudníku v rôznych intenzitách a formách. U mužov sa tento príznak vzťahuje na najdôležitejšie skoré príznaky blížiaceho sa infarktu, ktorý by sa nemal ignorovať. Na druhej strane postihuje iba 30% žien.

Popis: Bolesť na hrudníku sa môže rozšíriť na nepríjemné pocity v jednom alebo oboch ramenách (častejšie v ľavom), spodnej čeľusti, krku, ramenách alebo žalúdku. Môže mať trvalý alebo dočasný charakter.

Rizikové faktory

Všetci vieme o najbežnejších rizikových faktoroch, ako je obezita, nedostatok fyzickej námahy a fajčenie. Existujú však niektoré často neznáme indikátory, ktoré by mohli zlepšiť vaše zdravotné povedomie a pomôcť vám zabrániť infarktu.

  • Priamočiare záhyby (prítomnosť záhybu ušného laloku, ktorý sa nachádza diagonálne od ušiach).
  • Žlté škvrny na vnútorných rohoch očných viečok.
  • Ľahká bolesť lýtkových svalov spôsobená chôdzou.
  • Včasné šedivenie vlasov (u mužov).

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

ZDROJ:BRIGHTSIDE

You Might Also Like