Máte opuchnuté nohy? Môže to byť príznakom 7 závažných ochorení

Mnoho ľudí má problém s opuchnutými nohami. Väčšinou je to príčina opuchu, ktorý vzniká v dôsledku dlhej chôdze alebo keď v práci stojíme na jednom mieste. Občas môže byť problémom aj zlá obuv. Niekedy môže byť príčinou aj vážne ochorenie a vtedy je potrebné poradiť sa so svojím lekárom.

1. príčina: Trombóza hlbokých žíl je stav, pri ktorom sa v žile tvorí krvná zrazenina (väčšinou v oblasti nôh). Dôsledky sú často závažné, preto je nutné včas rozoznať príznaky. Jedným z nich je opuch. Ak máte podozrenie na hlbokú žilovú trombózu, ihneď navštívte svojho lekára.

2. príčina: Achillová tendinitída – môže spôsobiť opuch okolitých kĺbov. Vo väčšine prípadoch sa zhoršuje po cvičení.

 

3. príčina: Osteoartitida je často spojená so starnutím kĺbov. Prejavuje sa opuchom a bolesťami v oblasti nôh.

 

4. príčina: Srdcové zlyhanie. Opuch môže byť príznakom zlyhania pravej komory. Krv nevypúšťa dostatočne rýchlo a preto sa nohy zväčšujú.

5. príčina: Lymfedén vzniká v dôsledku nedostatočného odtoku lymfy (tekutiny). Nepríjemným príznakom je aj zápal.

6. príčina: Zápal spojivkové tkanivá (Cellulitis) – je to kožné ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou. Často sa vyskytuje po predchádzajúcom zranení alebo obarení. Nemýľte si ju s celulitídou, ktorá je v oblasti kozmetiky úplne bežným pojmom. Prejavuje sa bolestivou a začervenanou kožou – a samozrejme opuchom.

7. príčina: Dna – príčinou tejto choroby je zvýšený obsah kyseliny močovej v krvi. Kyselina sa potom kryštalizuje v tkanivách. Ochorenie je chronické a opuch sa často vracia. Vo väčšine prípadov sa začína u najväčšieho palca na nohe.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

Zdroj: little things

You Might Also Like