Ľudovo sú známe tieto malé biele bodky pod okom ako ,,krupičky“ Čo však ich výskyt znamená?

Milia (Milium) - pimples around eye on skin.

Existuje veľké množstvo pleťových ochorení, ktoré nás ženy trápia. Dnes sa spoločne prizrieme bližšie bielym bodkám, ktoré nie sú na našej tvári ničím nezvyčajným. Ľudovo ich poznáme po názvom krupička. Odborne sa však tieto nedostatky nazývajú mílie. Ich výskyt prevažuje u novorodencov a batoliat. U dospelých sa objavujú menej, no taktiež pomerne často.

Vznik milií je podmienený kreatínom. Na vašej pleti sa nahromadia zvyšky kreatínu nachádzajúce sa v puzdre. V dôsledku toho nie je možné ich vytlačiť ako obyčajné vyrážky. Neodporúča sa skúšať domáce, často drastické metódy na zbavenia tejto estetickej nepríjemnosti. Navštívte radšej kozmetičku alebo kožného lekára. Oni si dokážu s týmto problémom poradiť tak, že vám na koži potom neostanú nepekné jazvy. Špeciálnou ihlou prepichnú bielu bodku a vytlačia ju. Krupička by sa taktiež dala prirovnať k drobnej cyste vytvárajúcej sa na povrchu vašej tváre.

Konkrétnejším miestom ich vzniku je okolie korienkov vlasov alebo okolie korienkov chĺpkov. Preto si pri vykonávaní pravidelnej hygieny tváre nezabudnite skontrolovať aj vrchnú časť čela. Umývanie tváre by nemalo byť len ledabolo, ale dôkladné. Zabrániť tak môžete nielen krupičke, ale aj iným nečistotám či baktériám, ktoré ohrozujú denne vašu citlivú pleť.

Faktom je, že dermatológovia nevedia zistiť presnú príčinu vzniku mílií. Ich prevažný výskyt u novorodencov je im taktiež záhadou. Domnievajú sa však, že ich zárodok spôsobujú ešte v čase vývinu hormóny matky. U dospelých je to zas vplyv slnka, nečistoty alebo iné väčšie zásady do pokožky.

S istotou sa však vie, že tieto biele bodky nebolia a ani nespôsobujú zápaly. Jediná ich nevýhoda spočíva v estetike. Vo vážnejších prípadoch je na ich odstránenie potrebný dokonca laser alebo chirurgický zákrok.

Nezabúdajte však, že najlepšie je, poradiť sa ohľadom kožných ťažkostí s odborníkom, než spôsobiť si viac škody ako osohu.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like