Levanduľa: 11 tipov, ako tento klenot z Provensálska využiť pre vašu záhradu, domácnosť i zdravie

Kto by nemiloval levanduľu? Jej nádherná farba a hypnotická vôna však ani zďaleka nie sú jej jedinými benefitmi. Prinášame vám 11 tipov, ako tento klenot z Provensálska využiť pre vašu záhradu, domácnosť i zdravie. Možno budete prekvapení, čo všetko v skutočnosti dokáže.

1) Zníži krvný tlak

Levanduľa dokáže skutočne pomôcť pri tomto probléme. Jej silica totiž pôsobí nielen na nervový, ale aj na obehový systém. Pridajte si sušenú levanduľu do kúpeľa, alebo si do vody kvapnite niekoľko kvapiek esenciálneho oleja. Tiež pomôže, ak si masírujte spánky levanduľovým olejom. Pozor, pretože levandula znižuje tlak, nie je vhodná táto metóda pre osoby s veľmi nízkym tlakom.

2) Upokojí a privodí blahodarný spánok

Dokonca aj počas najhorúcejšieho leta, kedy je pre organizmus ťažké pokojne odpočívať, dokáže levandula pomôcť. Dajte si do vankúša vrecúško sušenej levandule alebo si nakvapkajte levanduľový olej priamo na vankúš.

3) Pri zápale dýchacích ciest a astmy

Do látkového vrecka vložte usušené kvety levandule a vložte ho do horúcej vody počas kúpeľa (použite asi 3 hrste sušených kvetov). Armoaterapia prospieva dýchacím cestám a dokonca je účinná aj pri alergiách a vážnych stavoch, akým je napríklad astma.

4) Zlikviduje vši

Voš detská sa s levanduľou nekamaráti – ako napokon väčšina parazitov. Vši porazíte pomocou levanduľovej silice – stačí, keď ju vmasírujte do pokožky hlavy alebo jemne rozprášime pomocou rozprašovače- Nechajte 30 minút účinkovať a potom umyte šampónom. Postup opakujeme 2x týždenne, kým vši nezmiznú (pri krátkych vlasoch by mali stačiť 2-3 aplikácie).

5) Žiadny mol alebo hlodavec

Všimli ste si, že na záhone s levanduľou ani v jeho okolí nie sú žiadni hlodavce? To preto, že vôňa levandula ich veľmi silne odpudzuje. Ak ich máte v byte, nakvapkajte na vatu pár kvapiek levanduľového oleja a rozmiestnite na miesta, kde ste ich videli – vôňa levandule ich odplaší.

Rovnako pôsobí proti moliam, vrecúško so sušenou levanduľou by nemalo chýbať vo vašej komore.

Čas od času ho pomačkajte medzi prstami a opäť sa aktivuje krásna vôňa.

6) Upokojí ekzém

Stačí, keď si potrite miesta, na ktorých vás pokožka svrbí a páli týmto olejom. Olej uvoľní napätie, upokojí a má hojivý a antibakteriálny účinok.

7) Zbaví vás komárov a zaženie aj kliešťa

Že levanduľa odpudzuje hmyz vedeli už naše babičky. Do obyčajnej alpy dajte lúhovať sušené kvety levandule a pár kvapiek citrónovej šťavy. Natrite na pulzujúce a odhalené miesta (najmä za uši a na zápästia, tiež nastriekame na šaty).

8) Krásna pleť – mladšia a pevnejšia

Hovorí sa, že tajomstvo krásy francúzskych žien je ukryté práve v levanduľi. Aby ste mali krásnu pleť, stačí, keď si do vaječného bielka pridáte pár kvapiek levanduľového oleja. Ušľahajte, naneste na tvár sneh, ktorý vám vznikne a nechajte 20 minút pôsobiť. Potom opláchnite vodou.

9) Proti vypadávaniu vlasov

Levanduľa dokáže rýchlo prekrviť pokožku a to znamená, že dokáže vyriešiť veľmi nepríjemný problém – vypadávanie vlasov. Pri umývaní si vmasírujte do pokožky hlavy jemne levanduľový olej – stačí skutočne len troška. Vlasy budú silnejšie a prestanú nadmerne vypadávať.

10) Pomôže pri boľavých nohách

Po celom dni Vás bolia nohy, máte stvrdnuté päty či dokonca kŕče v chodidlách. Do teplej vody si dajte sušené kvety a pár kvapiek levanduľovej esencie. Potom si nohy ešte krátko premasírujte olivovým olejom a budete sa cítiť ako znovuzrodení!

11) Proti nadúvaniu lepšie ako tabletky

Sušená levanduľa bojuje proti nadúvaniu a prispieva k správnej funkcii čriev. Stačí, keď si z nej ráno pripravíte čaj alebo osviežujúcu letnú limonádu.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like