Lekárka radí, ako rozpoznať mŕtvicu. Prečítať si toto upozornenie vám zaberie 2 minúty

Počas grilovania sa Ingrid potkla a spadla. Bolo jej ponúknuté zavolať záchranku, ale ona každého uisťovala, že je jej dobre a že sa potkla kvôli svojim novým a nerozchodeným topánkam…

Pretože bola bledá a chvela sa, pomohli jej očistiť sa a posadili ju k stolu s jedlom. Celý zvyšok večera bola Ingrid usmievavá a veselá. Manžel Ingrid neskôr zavolal a oznámil všetkým, že jeho manželka bola hospitalizovaná. O 23:00 zomrela.

 

Pri grilovaní utrpela mozgovú mŕtvicu. Keby jej priatelia vedeli, ako sa dajú rozpoznať znaky mŕtvice, mohla Ingrid ešte žiť. Niektorí ľudia nezomrú ihneď. Zostanú odkázaní na pomoc druhých s vedomím, že sú v beznádejnej a bezvýchodiskovej situácii.

Neurológovia tvrdia, že ak sa pacient dostaví najneskôr do 3 hodín od mŕtvice, môže byť zachránený. Tvrdí, že trik je v tom, nielen rozpoznať a správne diagnostikovať mŕtvicu, ale aj dopraviť pacienta do 3 hodín k lekárovi, ktorý ho môže ošetriť.

Ako rozpoznať mŕtvicu

Existujú 4 kroky, ktorých by sa človek mal držať pri rozpoznávaní mŕtvice. Najľahšia metóda ako mŕtvicu rozpoznať, je položiť postihnutému 4 otázky:

  • Poprosím postihnutého, aby sa zasmial (čo ale nebude schopný urobiť)
  • Poprosiť postihnutého, aby povedal ľahkú vetu, (napríklad: Dnes je vonku pekne.)
  • Poprosiť postihnutého, aby zdvihol obe ruky (čo mu nepôjde, alebo len veľmi ťažko).
  • Poprosiť postihnutého, aby vyplazil jazyk (ak je jazyk zakrivený a krúti sa zo strany na stranu, je to tiež znak mŕtvice).

Pokiaľ má postihnutý problém vykonať aspoň jeden z vyššie vymenovaných krokov, treba ihneď zavolať záchranku. Jeden kardiológ tvrdí, že každý človek, ktorý prečíta tento článok a bude ho zdieľať ďalej si môže byť istý, že bude zachránený (aj vďaka nemu) aspoň jeden ľudský život.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like