Lekári konečne prezradili, ako zastaviť starnutie. Všetko je to o našom každodennom živote!

V roku 1972 sa Michelle Siffre dobrovoľne rozhodol vyšplhať na skalu do jaskyne v juhozápadnom Texase, kde strávil 6 mesiacov. So sebou si vzal len jednu lampičku, vodu a jedlo. A čo je najdôležitejšie – kalendár a hodinky nechal doma. Michelle nebol blázon, ale francúzsky vedec študujúci denný rytmus, presnejšie rytmus spánku a bdenie človeka.

Na svojom príklade sa snažil naučiť, ako fungujú naše biologické hodiny a či sa naše telo dokáže k týmto podmienkam prispôsobiť. Experiment bol úspešný: za 6 mesiacov v jaskyni si vytvoril dokonalý spánok, telo si samé zvolilo, kedy chce ísť spať a kedy jesť.

Prečítajte si , ako prekonať únavu a získať zo spánku čo najviac. Koniec koncov, tretina nášho života je venovaná práve tejto fyziologickej potrebe.

 

Ako sa zbaviť únavy

 Mnoho ľudí si vedome odopiera spánok v prospech práce a iných záležitostí. Menej spánku – viac času. Je to však v poriadku? Vedci tvrdia, že dospelý človek potrebuje 7-9 hodín spánku, aby mohol žiť plnohodnotný život.

Znížená doba spánku prispieva k strate telesnej a duševnej aktivity. Starí ľudia a deti potrebujú omnoho dlhší spánok, no ľudia podľahnú zbesilému tempu života a spia čoraz menej.

Vedci z Harvardu tvrdia, že čím starší je človek, tým ťažšie zaspáva a zároveň sa zhoršuje aj kvalita spánku. Pokojne hovoria aj to, že ak má starší človek problémy so spánkom, proces starnutia v tele sa zrýchli.

Kedy by sme mali chodiť spať a kedy vstávať?

Denný rytmus sa mení podľa vášho vnútorného nastavenia a povinností v priebehu celého dňa. Na každého platí niečo iné, ale existujú základné problémy, ktoré majú všetci ľudia spoločné.

 1. 06:00

Hladina kortizolu stúpa, tým sa prebudí vaša myseľ a telo.

 1. 07:00

Produkcia melatonínu sa zastaví.

 1. 09:00

Pohlavné hormóny sú na vrchole produktivity

 1. 10:00

V tejto fáze dňa ste na vrchole vašej duševnej aktivity.

 1. 14:30

Systémy zodpovedné za motoriku a koordináciu sú na vrcholnej aktivite.

 1. 15:30

Doba, kedy reakčná rýchlosť prekračuje všetky ukazovatele.

 1. 17:00

Kardiovaskulárny a svalový systém vám pracujú najlepšie.

 1. 19:00

Telesná teplota a krvný tlak sa v tejto fáze dňa zvyšujú.

 1. 21:00

Telo začne sa začne pripravovať na spánok tým, že produkuje melatonín.

 1. 22:00

Častejšie močenie a trvajúca príprava tela na spánok.

 1. 02:00

Čas hlbokého spánku.

 1. 04:00

Toto je čas, kedy vaša telesná teplota dosiahne svoje minimum a prebudenie by bolo veľmi škodlivé!

Ako si teda prestaviť naše hodinky v tele? Existuje jednoduchá a overená metóda: pozerajte sa 30 minút do jasného svetla. Nie, nemala by to byť lampa, ale slnko a bez použitia slnečných okuliarov. Najlepšie je sa ráno zobudiť s východom slnka a stráviť čas na balkóne.

 

Ako mať dobrý spánok

 1. Kofeín

Ak trpíte problémami so spánkom, pokúste sa vzdať kofeínu. Pokiaľ sa neviete predstaviť ráno bez kávy, popoludní ju už nepite.

 1. Fajčenie

Prestaňte fajčiť! Kniha “Jednoduchá cesta ako prestať fajčiť” vám s týmto problémom pomôže.

 1. Alkohol

Mnohí argumentujú tým, že jeden štamperlík pred spaním pomáha rýchlo zaspať. To je však obrovská chyba! Áno, možno si váš mozog oddýchne, ale telo nie. Alkohol spomaľuje REM spánok a znižuje jeho kvalitu.

 1. Cvičenie

Fyzická aktivita 2-3 hodiny pred spánkom pomáha telu aj mysli sa rýchlejšie uvoľniť.

 1. Spálňa

Táto miestnosť by sa nemala využívať na iné účely. Ide o priestor, kde sa len spí. Odstráňte z nej všetky rušivé elementy. Mačku dajte za dvere a uistite sa, že máte v spálni čo najmenej svetla.

 1. Zvuky

Dokonalé ticho – základný atribút zdravého spánku.

 1. Teplota

Ideálna teplota je 18-21° C

 1. Relaxácia

Pokúste sa nájsť ideálny spôsob na boj so stresom. Meditácia, dychové cvičenie, čítanie – skúste to!

 1. Slnečné lúče

Káva – cesta, ako sa prebudiť v zamračených dňoch. Na všetky ostatné tu je slnko! Pokúste sa na ňom tráviť čo najviac času. Prvé slnečné lúče vás určite naladia na lepší deň.

 

Nedostatok spánku vás okráda o váš každodenný výkon, mladosť a inšpiráciu. Možno je načase prestať podceňovať prínos tejto dôležitej činnosti a začať spať dostatočne dlho.

Nezabudnite zdieľať článok aj s vašimi priatelmi!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like