V roku 1972 sa Michelle Siffre dobrovoľne rozhodol vyšplhať na skalu do jaskyne v juhozápadnom Texase, kde strávil 6 mesiacov. So sebou si vzal len jednu lampičku, vodu a jedlo. A čo je najdôležitejšie – kalendár a hodinky nechal doma. Michelle nebol blázon, ale francúzsky vedec študujúci denný rytmus, presnejšie rytmus spánku a bdenie človeka.
Na svojom príklade sa snažil naučiť, ako fungujú naše biologické hodiny a či sa naše telo dokáže k týmto podmienkam prispôsobiť. Experiment bol úspešný: za 6 mesiacov v jaskyni si vytvoril dokonalý spánok, telo si samé zvolilo, kedy chce ísť spať a kedy jesť.
Prečítajte si , ako prekonať únavu a získať zo spánku čo najviac. Koniec koncov, tretina nášho života je venovaná práve tejto fyziologickej potrebe.
Ako sa zbaviť únavy
Znížená doba spánku prispieva k strate telesnej a duševnej aktivity. Starí ľudia a deti potrebujú omnoho dlhší spánok, no ľudia podľahnú zbesilému tempu života a spia čoraz menej.
Vedci z Harvardu tvrdia, že čím starší je človek, tým ťažšie zaspáva a zároveň sa zhoršuje aj kvalita spánku. Pokojne hovoria aj to, že ak má starší človek problémy so spánkom, proces starnutia v tele sa zrýchli.
Kedy by sme mali chodiť spať a kedy vstávať?
Denný rytmus sa mení podľa vášho vnútorného nastavenia a povinností v priebehu celého dňa. Na každého platí niečo iné, ale existujú základné problémy, ktoré majú všetci ľudia spoločné.
- 06:00
Hladina kortizolu stúpa, tým sa prebudí vaša myseľ a telo.
- 07:00
Produkcia melatonínu sa zastaví.
- 09:00
Pohlavné hormóny sú na vrchole produktivity
- 10:00
V tejto fáze dňa ste na vrchole vašej duševnej aktivity.
- 14:30
Systémy zodpovedné za motoriku a koordináciu sú na vrcholnej aktivite.
- 15:30
Doba, kedy reakčná rýchlosť prekračuje všetky ukazovatele.
- 17:00
Kardiovaskulárny a svalový systém vám pracujú najlepšie.
- 19:00
Telesná teplota a krvný tlak sa v tejto fáze dňa zvyšujú.
- 21:00
Telo začne sa začne pripravovať na spánok tým, že produkuje melatonín.
- 22:00
Častejšie močenie a trvajúca príprava tela na spánok.
- 02:00
Čas hlbokého spánku.
- 04:00
Toto je čas, kedy vaša telesná teplota dosiahne svoje minimum a prebudenie by bolo veľmi škodlivé!
Ako si teda prestaviť naše hodinky v tele? Existuje jednoduchá a overená metóda: pozerajte sa 30 minút do jasného svetla. Nie, nemala by to byť lampa, ale slnko a bez použitia slnečných okuliarov. Najlepšie je sa ráno zobudiť s východom slnka a stráviť čas na balkóne.
Ako mať dobrý spánok
- Kofeín
Ak trpíte problémami so spánkom, pokúste sa vzdať kofeínu. Pokiaľ sa neviete predstaviť ráno bez kávy, popoludní ju už nepite.
- Fajčenie
Prestaňte fajčiť! Kniha “Jednoduchá cesta ako prestať fajčiť” vám s týmto problémom pomôže.
- Alkohol
Mnohí argumentujú tým, že jeden štamperlík pred spaním pomáha rýchlo zaspať. To je však obrovská chyba! Áno, možno si váš mozog oddýchne, ale telo nie. Alkohol spomaľuje REM spánok a znižuje jeho kvalitu.
- Cvičenie
Fyzická aktivita 2-3 hodiny pred spánkom pomáha telu aj mysli sa rýchlejšie uvoľniť.
- Spálňa
Táto miestnosť by sa nemala využívať na iné účely. Ide o priestor, kde sa len spí. Odstráňte z nej všetky rušivé elementy. Mačku dajte za dvere a uistite sa, že máte v spálni čo najmenej svetla.
- Zvuky
Dokonalé ticho – základný atribút zdravého spánku.
- Teplota
Ideálna teplota je 18-21° C
- Relaxácia
Pokúste sa nájsť ideálny spôsob na boj so stresom. Meditácia, dychové cvičenie, čítanie – skúste to!
- Slnečné lúče
Káva – cesta, ako sa prebudiť v zamračených dňoch. Na všetky ostatné tu je slnko! Pokúste sa na ňom tráviť čo najviac času. Prvé slnečné lúče vás určite naladia na lepší deň.
Nedostatok spánku vás okráda o váš každodenný výkon, mladosť a inšpiráciu. Možno je načase prestať podceňovať prínos tejto dôležitej činnosti a začať spať dostatočne dlho.
Nezabudnite zdieľať článok aj s vašimi priatelmi!
zdroj: takprosto.cc