Kvôli rakovine prsníka takmer prišiel o mamu. Tento mladý muž vymyslel podprsenku, ktorá túto chorobu odhalí už v ranom štádiu

Viete si predstaviť, že by utrpenie viedlo nakoniec k inšpirácii? Jeden mladý Mexičan si prešiel peklom, keď skoro prišiel o svoju mamu kvôli rakovine prsníka. Rozhodol sa však pomôcť ženám po celom svete a vďaka jeho vynálezu dokážu odhaliť potenciálnu rakovinu už v ranných štádiách.

“Keď som mal 13 rokov, mame diagnostikovali rakovinu prsníka,” hovorí 18-ročný CEO a spoluzakladateľ spoločnosti Higia Technologies, Julián Ríos Cantú. “Za menej ako 6 mesiacov sa jej nádor zmenil z veľkosti malého zrnka ryže na veľkosť golfovej loptičky. Diagnóza však prišla neskoro a moja mama prišla o oba prsníky a takmer aj o život.”

Práve táto udalosť inšpirovala Juliána vytvoriť “Evu”- samovyšetrovaciu podprsenku, ktorá pomáha ženám odhaliť rakovinu. Toto zariadenie už stihlo vyhrať hlavnú cenu na súťaži Global Student Entrepreneur Awards, kde súťažilo 56 podnikateľov z 56 krajín.

Fungovanie tejto podprsenky spočíva v senzoroch, ktoré mapujú povrch prsníka a sledujú jeho textúru, farbu a aj teplotu. Prostredníctvom mobilnej aplikácie si potom užívateľka môže skontrolovať svoj stav. “Všetky dáta sa zberajú a ukladajú,” vysvetľuje Julián. “Keď sa v prsníku nachádza nádor, mení sa prietok krvi, teplota a aj samotná textúra. Výkyvy teplôt môžu byť naozaj drastické a táto podprsenka to dokáže zaznamenať a dáta vyhodnotiť. Keď sa tento stav nemení, odporúčame ženám, aby šli na prehliadku k doktorovi.”

Vynález je ale stále prototypom, no tvorcovia odhadujú, že všetky potrebné certifikáty by mal získať v priebehu dvoch rokov. Podľa American Cancer Society na rakovinu prsníka umiera v USA ročne cca 82 000 žien, čo je naozaj alarmujúce číslo.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

zdroj: boredpanda.comhuffingtonpost.com

You Might Also Like