Ktoré vajce si myslíte, že skutočne pochádza zo zdravej sliepky?

Mnoho ľudí nepozná rozdiel medzi zdravým, prírodným vajcom a nezdravým. Zároveň nevedia, aké dôležité je jesť zdravá vajcia, ktorá pochádzajú z kurčiat farmy a vajcia, ktoré pochádzajú z kurčiat domácich.

Na úvodnom obrázku vyššie sú zobrazené 3 typy vaječných žĺtkov. Číslo 1 je veľmi tmavo oranžový žĺtok, číslo 2 je žltý žĺtok a číslo 3 je svetlo oranžový žĺtok. Ktorý si myslíte, že pochádza zo skutočne zdravé sliepky?

1) Vajcia s tmavým oranžovým žĺtkom

Ak ste si mysleli, že tmavo oranžový žĺtok pochádza z najzdravšieho vajcia, potom ste uhádli správne.

Tmavo oranžový žĺtkom na obrázku pochádza z kuracej farmy, kde sú sliepky na dennom svetle a svojom prirodzenom prostredí, namiesto toho, aby boli držané vo veľkých tmavých miestnostiach bez okien, kde nie je žiadne slnečné svetlo.

Navyše, okrem kŕmenia zrnom, jedia tieto sliepky tiež trávny hmyz, ako sú kobylky, cvrčky, pavúky a kliešte, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú ich žĺtky bohatšie na výživu.

2) Vajcia so žltým žĺtkom

Toto vajce bolo zakúpené veľkom supermarkete. Jedná sa o vajcia, ktoré pochádzajú zo sliepok chovaných vo veľkých továrňach, kde žijú v úplnej nočnej more.

Neexistuje žiadne slnečné svetlo, nie je dostatok miesta, je tam veľa špiny a sú kŕmené iba zrnom. Zároveň sa tieto sliepky vyliahli z inkubátorov, čo nie je úplne prirodzený proces.

3) Vajcia so svetlo oranžovým žĺtkom

Vajcia so svetlo oranžovým žĺtkom bola zakúpené v lokálnych predajniach potravín. Tieto kurčatá zvyčajne pochádzajú z veľkých kuracích fariem, kde podmienky nie sú také hrozné ako vo veľkých továrňach, ale stále nie sú pre sliepky úplne vhodné.

Základným pravidlom je, že čím viac kurčiat produkuje farma, tým nižšia je ich kvalita. Hlavný rozdiel, prečo nie je tento žĺtok tak zdravý ako číslo 1, je, že tieto sliepky nie sú kŕmené žiadnymi bielkovinami. Ich stravu zvyčajne tvorí opäť iba zrno.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like