Koronavírus a deti: Niektoré prípady nákazy sú veľmi vážne, upozorňujú čínski vedci!

V prípade nákazy novým koronavírusom sú za najohrozenejšiu skupinu považovaní seniori. Dáta z čínskej štúdie publikované v akademickom magazíne Pediatrics však poukazujú na to, že ochorenie COVID-19 nie je milosrdné ani voči deťom. Z tejto štúdie vyplýva, že zvlášť u veľmi malých detí môže mať koronavírus ťažší priebeh.

 

Koronavírus neberie ohľady ani na deti

Všeobecne sa predpokladá, že deti, ktoré ochorejú novým koronavírusom, nemajú žiadne alebo len veľmi ľahké príznaky. Nová čínska štúdia, ktorú publikoval akademický magazín Pediatrics , tento zaužívaný názor vyvracia. Poukazuje na to, že koronavírus neberie ohľady ani na najmenších.

Čínski vedci sa zamerali na náchylnosť detí k ochoreniu COVID-19. Využili pritom dáta od čínskych lekárov z obdobia medzi 16. januárom a 8. februárom 2020, ktorí liečili deti infikované novým koronavíruso, alebo deti, u ktorých bolo podozrenie, že túto chorobu majú. U 34 percent detí bola prítomnosť koronavírusu zistená pomocou testov, u ďalších bola diagnóza klinická, a to s ohľadom na ich príznaky či s využitím röntgenu pľúc.

 

Najzraniteľnejšia je najmladšia skupina detí

Na čo čínski vedci dospeli? Pravdepodobnosť, že u detí nákaza nového koronavírusu vypukne, je menej pravdepodobná, než u dospelých či seniorov. Niektoré prípady nákazy u detí však môžu byť veľmi vážne.

Čínski vedci analyzovali celkom 2143 prípadov detí chorých koronavírusom, ktoré boli mladšie ako 18 rokov. 4 percentá detí nemali žiadne príznaky, 39 percent skúmaných detí mali chorobu so stredne ťažkým priebehom. U 125 detí (teda takmer šiestich percent) mala nákaza chorôb COVID-19 veľmi ťažký priebeh.

Medzi ťažkými a kritickými prípadmi bolo 10,6 percenta detí mladších ako jeden rok. V kategórii 1 až 5 rokov to bolo 7,3 percent, v kategórii 6 až 10 rokov 1,2 percenta, v kategórii 11 až 15 rokov 4,1 percent a v kategórii 15 až 18 rokov 3 percentá. Čínski vedci poukázali na to, že v rámci týchto skupín sú koronavírusovou infekciou najviac zraniteľné práve najmladšie deti.

 

 

Najmladšie deti majú nevyvinutý imunitný systém

Podľa americkej pediatričky Andrey Cruzovej, ktorá pôsobí na Baylor College of Medicine, je príčinou vysokého podielu vážných priebehov u tých najmladších detí ich nevyvinutý imunitný systém. “Ide o deti, ktoré ešte neboli dostatočne vystavené vírusom. Preto zatiaľ nemohli získať účinnú imunitu, “ vysvetlila lekárka pre New York Times.

Úmrtia na nový koronavírus si v súčasnosti žiaľ nevyberá ani medzi deťmi. 27. marca zomrelo v americkom štáte Illinois dieťa mladšie ako jeden rok, u ktorého lekári diagnostikovali nákazu choroby COVID-19. Podľa agentúry AFP však nie je ešte jasné, či toto dieťa netrpelo ešte ďalšími zdravotnými ťažkosťami. Koncom marca zomrela vo francúzskom departmente Essonne neďaleko Paríža šestnásťročná stredoškoláčka Julia. Podľa rodičov netrpela inými zdravotnými problémami.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

zdroj: akademický magazín Pediatrics

You Might Also Like