KONEČNE DOBRÉ SPRÁVY: Liek českého vedca na koronavírus zabral u prvého pacienta v Prahe!

Server iDNES.cz informoval, že liek remdesivir zabral u vážne chorého pacienta s koronavírusom vo Všeobecnej fakultnej nemocnici v Prahe a odpojili ho od umelej pľúcnej ventilácie.

 

Pacient, ktorý ako jediný v Česku dostáva kvôli ochoreniu COVID-19 experimentálny liek Remdesivir, mohol byť odpojený od prístroja ECMO, ktorý zaisťuje mimotelové okysličovanie krvi. Jeho stav sa po podaní štvrtej dávky lieku zlepšil, ale je ďalej vážny. “Situácia sa vyvíja pozitívnym smerom,” povedal riaditeľ Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe David Feltl.

“Stav taxikára sa zlepšil natoľko, že mohol byť odpojený od prístroja ECMO,” povedala v piatok ráno hovorkyňa nemocnice Marie Heřmánková.

“Liek remdesivir mohol významne prispieť k liečbe toho pacienta, ale až ďalšie dni a hodnotenie ďalších nálezov ukážu, nakoľko to urýchli rekonvalescenciu,” uviedol ošetrujúci lekár chorého Martin Balík. “Zrejme nám ten liek mohol pomôcť, ale tak ako vidíte, že sa uzdravujú pacienti bez Remdesiviru, nemáme v tom úplnú istotu,” povedal Balík.

 

Prístroj ECMO zabezpečuje mimotelové okysličovanie krvi a pacient ho už nepotrebuje. Naďalej však zostáva na pľúcnej ventilácii.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: idnes.cz

 

You Might Also Like