Keď som zistila aký otrasný dopad majú zariadenia na môjho syna, začala som mu ich obmedzovať. Teraz som za to rada.

7 years old child boy using smartphone at night in bed

Dieťa potrebuje zdravý a pokojný spánok. Ale dnešné deti nie sú schopné sa odpútať od počítača a počítačových hier. Týmto sa výrazne znižuje dĺžka spánku a to vedie k jeho narušeniu. Aký môže byť rozvoj, keď vás bolí hlava, ste unavený a úlohy do školy nemôžete dostať do hlavy?!

Možno sa pýtate ako digitálne technológie môžu zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, počet vonkajších podnetov je omedzený z dôvodu monotónej zábavy na internete. Dieťa nedostane potrebné skúsenosti, aby sa mu dostatočne mohlo rozvíjať mozog, ktorý je zodpovedný za empatiu, sebaovládanie, rozhodovanie.

A to, s čím nepracujete, odumiera. Veď človeku, ktorý prestal chodiť sa atrofujú (zmenšia) nohy. Deti  sa nenaučili udržať v sebe informácie, radšej si ich vyhĺadajú na internete. Majú problém s pamäťou. Vôbec ju necvičia.

Myslíte si, že deti sú inteligentnejšie vďaka internetu? Vedeli ste, že dnešné 11- ročné deti sú schopné vyriešiť úlohu, ktorú pred 30 rokmi dokázali vyriešiť 8-9 ročné deti. Vedci tvrdia, že jedným z hlavných dôvodov je to, že žijú vo virtuálnom svete.

„ Obávam sa, že digitálné technológie infantilizujú mozog, podobá sa to mozgu malých detí, ktoré priťahuje bzučanie a svetlo, ktoré nemôžu sústrediť vnímanie a žiť v prítomnom okamihu“, hovorí Susana Grinfild.

Nikdy nie je neskoro

Ešte môžete zachrániť svoje deti. Jednoducho obmedzte dobu používania týcho výdobytkov. Budete sa čudovať , ale Steve Jobs , guru digitálneho priemyslu, to tak spravil. Jeho deti vôbec nepoužívajú iPady a ďalšie výdobytky techniky, ktoré im zakázal počas noci a víkendov.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden zo zakladateľov 3D robotiky, taktiež obmedzil používanie elektroniky u svojich detí. Andersonové pravidlo – žiadne obrazovky a technika v spálni! „ Ja ako nikto iný , vidím nebezpečenstvo nadmerného používania internetu. Sám som sa stretol s týmto problémom a chcem, aby sa mu moje deti vyhli.“

Synovia zakladateľa služby Blogger a Twitter môžu používať smartphony a tablety len 1 hodinu denne a riaditeľ Outcast Agency omedzuje používanie techniky na 30 minút denne. Jeho  najmladšie deti nemajú žiadnu techniku.

A tu je odpoveď na vašu otázku. „ Čo robiť?“ Postarať sa o mladú generáciu. Porozmýšľajte o tom, čo ich čaká v budúcnosti za takých 20-30 rokov ,pokiaľ už teraz strávia pol dňa za obrazovkami svojich špičkových gadgetov.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: bigstockphoto.com / ezy.cz

You Might Also Like