Keď som začala pociťovať bolesti, tento jednoduchý cvik, ktorý mi poradila odborníčka ma doslova zachránil. Funguje na krk, chrbticu a aj ramená

Poznáte neznesiteľnú bolesť krčnej chrbtice alebo spodnej časti chrbta? Samozrejme, sem-tam prepadne nejaká tá bolesť hádam každého, ale pokiaľ máte sedavé zamestnanie a málo pohybu, skôr či neskôr sa stane každodenným zdravotným problémom.

Bolesť chrbtice patrí k najhorším, toto je jednoduchá a celkom bezbolestná metóda, ako sa bolesti vyhnúť a ako bolesť spevniť kritické svalové partie. Toto je komplex cvičení, ktoré liečia krčnú chrbticu, spodnú časť chrbtice a aj kritickú oblasť lopatiek a ramien.

Jóga na krk , hlavu a ramená je najlepším doplnkom k tradičnej terapii osteochondrózy. Nie je to nič náročné, a čo je najdôležitejšie – je to neuveriteľne užitočné. Môžete urobiť celá konkrétny súbor pohybov, alebo len jeden, podľa toho, v ktorej časti chrbtice vás chytí bolesť!

 

Jóga pre chrbát a chrbticu

Táto jednoduchá sada cvičení pomôže odstrániť napätie v oblasti hlavy, krku a ramien. A mimochodom, celé to trvá len 10 minút!

Najprv si zvolte pohodlnú pozíciu: zvoľte napríklad turecký sed, alebo inú pozíciu, v ktorej máte čo najviac vystretý chrbát a krk – pokojne aj na stoličke u vás v práci. Natáčajte hlavu smerom doprava a doľava. Nakláňajte hlavu tak, bol váš krk vystretý. Mali by ste cítiť, ako sa uvoľňuje napätie v krčných svaloch.

Spojte si dlane a dajte si ich  na temeno hlavy. Pomaly tlačte bradu smerom k hrudi s tým, že krk jemne natáčate na pravú alebo ľavú stranu. Rukami však netlačte silou, ale nechajte pôsobiť len prirodzenú váhu rúk. To je veľmi dôležité – žiaden tlak na hlavu a krk, ktorý by vám bol nepríjemný. Mali by ste cítiť, ako sa krčné svaly uvoľňujú.

Ruky si pomaly položte na kolená a pomaly nakláňajte hlavu smerom dopredu k hrudi a dozadu. Sústreďte sa na plynulý pohyb krku a so záklonmi a predklonmi to rozhodne preháňajte. Počas záklonu sa nadýchnite a počas predklonu vydýchnite.

Položte si dlaň do stredu čela, medzi obočie. Jemne tlačre hlavu smerom dozadu tak, proti tlaku krčnej chrbtice. Počas tohto cvičenia sú svaly krčnej chrbtice posilňované. Pozor – tlak nesmie byť bolestivý, nepríjemný ani príliš silný. Všetko by malo ostať v rovine príjemného, uvoľňujúceho tlaku.

Opakujte to isté pre bočnú stranu krku a dlaň umiestnite najskôr na jedno a potom na druhé ucho.

Nasledujúce cvičenie má veľmi priaznivý vplyv na zdravie krčných svalov. Brada sa pomaly tiahne smerom k hrudníku a chrbtica robí vlnivý pohyb v smere dopredu.

Toto cvičenie sa obzvlášť odporúča všetkým, ktorí trávia väčšinu dňa pri počítači. S pravou rukou uchopte ľavé rameno a zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd. Opakujte to isté pre opačné rameno. Toto jednoduché cvičenie ľahko uvoľní svalové napätie v krku.

Spojte si obe dlane tak, že si prepletiete prsty a vystrite takto spojené ruky nad hlavou. Ramená smerujú za uši a brada klesá smerom k hrudníku. Relaxujte, zostaňte v tejto pozícii 1-2 minúty, nezabudnite vytiahnuť ramená čo najvyššie.

Čupnite sa na nohy, položte si hrudník medzi kolená a ruky spojené dlaňami si dajte za hlavu a snažte sa čo najviac si uvoľniť hlavu a krk. Mali by ste cítiť zvláštny, no veľmi príjemný pocit, ako sa zároveň naťahuje a uvľňuje celá chrbtica!

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like