Keď som si ľahla na tenisovú loptičku, moji priatelia sa mi kvôli tomu smiali. Keď však zistili, prečo to robím, zmenili názor

Trápia vás bolesti rúk kvôli dlhému písaniu či namáhavej manuálnej práci? Pociťujete bolesti kolien po dlhom státí alebo máte stuhnutú šiju po zlom spánku či boľavý chrbát zo zlého držania tela? Všetky tieto prípady nemusíte ihneď riešiť záplavou liekov alebo návštevou lekára, pomôcť si môžete jednoducho i samy. Stačí vám na to obyčajná tenisová loptička, ktorá je hotovým zázrakom, pokiaľ hľadáte riešenie na bolestivé svaly alebo kĺby. Nasledujúce tipy vás naučia, ako si ňou pomôcť kedykoľvek a kdekoľvek.

 

Možno vás tenisová loptička v roli masážnej pomôcky prekvapila. Dôvodom, prečo je vhodným predmetom je fakt, že jej elasticita (vďaka kaučuku) je pozitívnou vlastnosťou pokiaľ ide o naťahovanie a masáž svalov. V článku sa pozrieme na svalové spúšťacie body v našom tele a ozrejmíme si spôsob použitia tenisovej loptičky ako pomoci pri eliminácii bolesti.

Samozrejme, každý organizmus je iný a mnohé z nás majú rôzne druhy zdravotných ťažkostí. Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu sa preto poraďte so svojím lekárom. Tieto všeobecné informácie by nemali nahradiť vášho lekára či slúžiť na presnú diagnostiku vášho zdravotného stavu. Ak by ste pri nasledujúcich cvičeniach pociťovali bolesti, obráťte sa na svojho poskytovateľa zdravotnej staroslivosti.

Stuhnutý krk

 

Najmä po dlhom dni v kancelárii, kedy zvykneme zotrvávať istý čas v rovnakej pozícii, môžeme cítiť stuhnutosť a svalové napätie v oblasti krku. Pomocou tenisovej loptičky si však svaly tejto oblasti vieme rozmasírovať, natiahnuť a vyhnúť sa tak bolesti spôsobenej nedostatkom pohybu týchto svalov.

Ľahnite si na podlahu, tvárou otočenou na strop a dvoma tenisovými loptičkami si podložte krk. Hlavou pohybujte nahor a nadol tak, aby sa loptičky dostávali do zadnej časti krku a späť.

Po jednej minúte zmeňte smer otáčania hlavy do strán. Po otočení hlavy na stranu vykonajte znova pohyb hlavou hore a dole, akoby ste chceli prikývnuť. Na oboch stranách zotrvajte po dve minúty.

Bolesť v ramenách

 

Skupina šliach, ktorá stabilizuje rameno, nám pri nadmernej námahe (zdvíhanie ťažkých predmetov) môže spôsobovať nepríjemné bolesti. Bolesť vyvoláva aj zlé držanie tela alebo opakovaný úkon (odpratávanie snehu).

Ľahnite si na podlahu tvárou hore a tenisovú loptičku si umiestnite prlibližne na mieste, kde máte lopatku. Neexistuje žiaden špecifický návod. Stačí, ak budete ramenom pohybovať tak, aby ste rozhýbali i loptičku, ktorá bude pritláčať na rôzne miesta.

Bolesť v hrudníku

 

Pocit akéhosi tlaku alebo napätia v oblasti hrudníka môže byť výsledkom bežných denných aktivít, od dlhého držania telefónu cez varenie až po dlhodobé sedavé činnosti. Výsledkom môže byť nepríjemná bolesť, ba až ťažkosti s dýchaním. Pomôcť si môžete nasledujúcim cvičením.

Podíďte k dverám alebo rohu steny a umiestnite tenisovú loptičku pod vašu kľúčnu kosť. Po dobu jednej minúty dýchajte zhlboka, pričom vyvýjajte tlak na loptičku. Následne sa pohybujte hore, dole a do strán tak, aby sa loptička mohla pohybovať v oblasti vášho hrudnka. Po jednej minúte zmeňte polohu svojich paží a krku, aby ste vyvinuli vyššiu svalovú mobilitu  a pokračujte v cvičení ďalšiu minútu.

Bolesť v dolnej časti chrbta

 

Bolesť v tejto oblasti tela môže spôsobovať nesprávne sednie, nevhodná obuv alebo zlá pozícia v spánku. Bez ohľadu na príčinu vie bolesti chrbtice zmierniť práve nasledujúci cvik s tenisovou loptičkou.

Ľahnite si na chrbát a dve tenisové loptičky umiestnite medzi rebrá a kostrč. Pohybujte panvou tak, aby sa loptičky dostali do dolnej časti chrbtice. Pohyb spomaľte, pokiaľ sa loptičky nachádzajú na bolestivom mieste, kde máte stuhnuté svaly. Váhu tela spočívajúcu na loptičkách odľahčite, pokiaľ sú loptičky v blízkosti stavcov. Tento cvik robte po dobu piatich minút, pričom nezabúdajte na hlboké dýchanie.

Bolesť v rukách

 

Bolesť v zápästiach trápi študentov, ale i dospelé a staršie osoby. Príčinou je dlhé písanie na počítači, ale i perom či kreslenie. Pri týchto činnostiach sa nadmerne využívajú svaly umožňujúce pohyb a naťahovanie prstov, čo sa prejavuje bolesťou v zápästí.

Podložte si dlaň tenisovou loptičkou (na stole a druhou rukou pritlačte, aby ste zvýšili tlak medzi dlaňou a loptičkou. Snažte sa vyvinúť čo najväčší tlak (pokojne sa aj postavte) a vydržte v tejto pozícii približne minútu. Následne loptičkou pohybujte tak, aby ste si masírovali i prsty a zápästie a znova vyvíjajte tlak na rôzne oblasti. Každej ruke venujte tri minúty tohto cvičenia.

Nesprávne držanie tela

 

Na svete je len veľmi málo ľudí, ktorí sa môžu popýšiť správnym držaním tela. Zvyčajne sa nesústredíme na správny postoj pri státí, sedení či ležaní. To môže mať vážny dopad na naše svaly. Krátkodobé bolesti, ktoré môžu vyvrcholiť až nepríjemným pocitom pri dýchaní však môžeme odstrániť nasledujúcim cvikom.

Ľahnite si tvárou otočenou k stropu a loptičky umiestnite na obe strany hornej časti chrbtice. Ruky si položte za hlavu ako pri „brušákoch“ a snažte sa ju dvíhať. Bradu tlačte smerom k hrudníku, následne sa snažte dvíhať dohora i boky, počas čoho spravte tri hlboké nádychy a výdychy. Takto si prenesiete väčšinu váhy na miesta s loptičkami. Následne si na chvíľu ľahnite a snažte sa ohnúť v opačnom smere. Potom cvik opakujte celkovo po dobu štyroch minút.

Bolesť v bedrách

 

Dlhé sedenie, príliš vysoké podpätky alebo namáhavé cvičenie spôsobujú bolesti veľkých i malých svalov napojených na panvu a tiež nepríjemnú bolesť sedacieho svalu, ktorá často vyžaruje až do nôh. Ak sa ich chcete zbaviť, skúste nasledujúce cviky.

Ľahnite si na podlahu na bok a loptičku si vložte medzi podlahu a bedrá. Pohybujte sa tak, aby ste loptou “kreslili” kruhy a tento pohyb zopakujte na každej strane dvanásťkrát.

Bolesť v stehnách

 

Vonkajší štvorhlavý sval stehna sa najviac napína pri behu alebo jazde na bicykli. Ak pociťujete bolesť v tejto oblasti, rozmasírujte si sval pomocou nasledujúceho návodu.

Sadnite si na stoličku a položte si loptičky na vonkajšiu časť oboch stehien z ich dolnej strany. Následne nohu v kolene ohýnajte a potom vyrovnávajte tridsaťkrát. Tento cvik opakujte na oboch nohách tak, aby ste loptičku posúvali pri pohybe hore a dole.

Bolesť kolien

 

Táto masáž poskytne úľavu vašim boľavým kolenám vďaka schopnosti masírovať spoje medzi stehnom, kolenom a kosťami dolnej časti nohy.

Sadnite si na pevnú stoličku, ohnite nohu v kolene a do miesta ohybu si umiestnite loptičku (zadná strana kolena). Loptičku posuňte čo najviac na stranu tak, aby nevypadla. Následne začnite kolena ohýbať viac, aby ste vyvíjali tlak na loptičku, pár sekúnd v tejto pozícii ostaňte a potom nohu pomaly povoľte. Svaly napnite desaťkrát a tiež desaťkrát povoľte. Opakujte i na druhej nohe.

Bolesť v chodidlách

 

Tento druh bolesti je najčastejším výsledkom nosenia nesprávnych topánok, vysokých podpätkov, dlhého státia alebo chôdze, či plochých nôh. V dlhodobom meradle môže táto bolesť vyžarovať až do hornej časti chrbta. Snažte sa jej teda vyhnúť aj pomocou nasledujúceho cviku.

Loptičku si umiestnite pod chodidlo a váhu na túto nohu presuňte, akoby ste sa na ňu chceli postaviť. Nohou pohybujte tak, aby ste loptičkou prechádzali od oblasti päty po bruško chodidla. Opakujte po dobu minimálne jednej minúty na každej nohe.

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

 

zdroj: healthy-holistic-living.com

You Might Also Like