Keby vám babička radila, ktoré ovocie si v lete nazberať, poradila by vám egreš: Zázrak, ktorý lieči a nemusíte ho ani jesť!

Mnohí si toto ovocie pamätá zo svojho detstva, práve z babičkinej záhrady. Dnes už jeho pestovanie ani zďaleka nie je také populárne. Je to však veľmi na škodu. Mali by ste vedieť, že ak egreše zaradíte do svojho jedálnička a to len na obmedzený čas, bude to mať ohromný pozitívny vplyv na vaše zdravie.

Stačí pritom konzumovať ich len počas obdobia, kedy sa rodia v našich záhradách. Ak teda práve v tomto období plánujete, čo vysadiť do vašich záhrad – vyberte si aj egreše. Nebudete ľutovať!

MAJÚ VIAC VITAMÍNOV AKO RÍBEZLE

Prvé zmienky o ich pestovaní pochádzajú z Ruska, odkiaľ sa rozšírili aj do Európy a Ameriky. Toto ovocie sa zvykne často porovnávať i s ríbezľami. I keď je to menej známe, jeho hodnoty sú oveľa vyššie ako v prípade ríbezlí. Obsahujú totiž podstatne viac vitamínu C, ktorý výborne posilňuje imunitu. Dopriať by ste si ich mali najmä v čase chrípky, keď slúžia ako prevencia.

Stačí si z nich urobiť čaj alebo ich zamraziť a potom urobiť nejaký chutný ovocný pohár. Potom je tu vitamín E, ktorý svedčí našej kráse, vitamín A a viacero zástupcov zo skupiny B. Z minerálov je to vysoký obsah železa, draslíka, horčíku, mangánu, medí a vápnika. Toto všetko pozitívne vplýva na činnosť vnútorných orgánov a cítime sa vďaka nim lepšie. Majú minimum kalórií, takže sú odporúčané aj pri diéte.

VHODNÉ NA ANÉMIU

A teraz sa pozrime na ich jednotlivé účinky na zdravie. Egreše majú predovšetkým močopudné účinky. Pánom sa odporúčajú pri problémoch s prostatou a všeobecne všetkým, ktorí majú problémy s obličkami. Pomáhajú pri odvodňovaní, keď voda tlačí človeku na srdce. Lieči sa prostredníctvom nich aj zápal močových ciest. Potom je tu srdce a celkový kardiovaskulárny systém. Ovocie posilňuje jeho činnosť a spevňuje steny žíl.

Vhodné sú pri vysokom krvnom tlaku, ale aj pri problémoch s kŕčovými žilami. Mozog zbavujú ťažkých kovov a detoxikujú organizmus. Zlepšujú kvalitu väziva. Dokonca pomáhajú ženám pri menštruačných bolestiach. Vďaka vysokému podielu železa sú odporúčané pri anémii. Vtedy by ste ich mali počas obdobia, pokiaľ sa hodnoty neupravia, konzumovať každý deň.

DOBRÉ NA ZÁPCHU

Jedným z hlavných účinkov je ich podpora trávenia. Už i malým deťom sa podávajú egreše pri zápchach. Zlepšujú kvalitu stolice a pozitívne vplývajú aj na jej pravidelnosť. Fungujú tiež ako prečisťovanie čriev.

Zbavujú vás všetkých škodlivín a ak trpíte bolesťami žalúdka, i vtedy vám pomôžu egreše. Majú tiež vysoký podiel vláknin, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu čriev. Podporujú trávenie, takže keď máte po niektorom jedle ťažkosti, stačí si dať zopár bobuliek, aby sa potraviny dobre spracovali. Dávajte si však pozor, aby ste si neuškodili v prípade problematického žlčníka.

Drobné zrniečka totiž upchávajú cesty, takže pri tejto tráviacej komplikácii si ich radšej odpustite. Zlepšujú aj črevnú mikroflóru. Podávať sa môžu i pri nechutenstve, keď deťom zvýšia apetít. V prípade tráviacich problémoch je však nutné používať ich len v surovom stave, inak už nemajú takú účinnosť.

POZOR NA CUKOR

Malým negatívom je, že egreše majú dosť vysoký podiel ovocného cukru. Ten síce nie je taký nepriateľ voči našej postave a môže sa dokonca používať v čase diét na zamaskovanie chuti na sladké, no mali by ste byť obozretné najmä pred preventívnymi vyšetreniami, keď vám lekár bude odoberať krv. Ak by ste zjedli deň alebo dva pred týmto zákrokom väčšie množstvo tohto ovocia, môže vám to veľmi skresliť výsledky a nesprávne to môže signalizovať cukrovku. Tak ako aj hrozno, nemali by ste ich konzumovať v tomto čase. Hladina síce potom rýchlo klesne, ale číslo z výsledkov už nevymažete.

ZLEPŠUJÚ KVALITU VLASOV

Ich účinnosť môžete overiť aj pri vašej kráse. Egreše sú výborné tak pre pokožku, ako aj pre vlasy. Najlepšie vám však pomôžu pri priamej konzumácii. Zriedkavejšie sa objavujú v maskách, no použiť sa môžu vďaka zrniečkam v domácich verziách pílingov. Pri vnútornom užívaní priamo zlepšujú kvalitu pokožky, vlasy sú pevnejšie, lesklejšie a nevysušujú sa.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like