Keby ste vedeli, čo táto bylinka dokáže s boľavými kolenami, svalmi a migrénou všímali by ste si ju omnoho viac! Keby ste vedeli, čo táto bylinka dokáže s boľavými kolenami, svalmi a migrénou všímali by ste si ju omnoho viac!

Rozmarín je jednou z najužitočnejších byliniek, ktoré vo svojich domácnostiach pestuje čím ďalej tým viac ľudí. Jeho vôňa uvoľňuje, lieči a povzbudzuje. V Stredomorí, odkiaľ táto bylinka pochádza, sa traduje, že rozmarín nesmie chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem krásnej vône tamojší ľudia veria, že prináša do domov pokoj, lásku a dobrú náladu.

 

Rozmarín prekrvuje a zahrieva, hodí sa teda pre použitie pri bolestiach chrbta, reumatických bolestiach, podvrtnutie, natiahnutie alebo natiahnutie svalov a na rôzne pomliaždeniny. Masáž rozmarínovú masťou vykonávame pri bolesti svalov, alebo krčnej chrbtice. Nanášame na spánky pri migréne a bolesti hlavy. To však nie je všetko.

Rozmarín lekársky je rastlina, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Využíva sa totiž nielen pre svoje liečivé účinky, ale má aj použitie v kuchyni ako korenie. Kúpiť sa dá aj rozmarínový olej stimulujúci mozgovú činnosť, no ja som sa dostal k rastline najmä pre jej využitie na močovú sústavu a choroby spojené s močovými cestami.

Pre svoju príjemnú vôňu a zaujímavý vzhľad je rastlina veľmi obľúbená ako okrasná bylina aj do okien alebo záhrad. Mnoho ľudí ju používa ako korenie, najmä v rámci talianskej a francúzskej kuchyni. Našiel som tiež informáciu, že sa z neho robí aj víno.

Pre mňa je ale najpodstatnejším účinkom jeho močopudný vplyv, ktorý má význam pre udržanie zdravého fungovania močových ciest. Je tiež súčasťou prípravkov a tabliet určených napríklad na zápaly močových ciest a iné ich funkčné poruchy.

Zázračná masť z rozmarínu – veľká pomoc pri mnohých problémoch!

  • najlepšia na masáž boľavej chrbtice,
  • bolesti chrbtice a svalov z prievanu dokáže rýchlo zmierniť – prekrví a zahreje,
  • uľaví od bolesti svalov, kĺbov a kostí,
  • neoceniteľná pri reume a zápalových ochoreniach,
  • pri migréne si potrite a jemne masírujte spánky – dokáže rýchlo pomôcť,
  • na liečbu odrenín, modrín a drobných poranení či štípancov.

Ako si ju vyrobiť?

Potrebujeme:

cca 250 g čistej masti, vazelíny alebo kokosového oleja

nasekaný rozmarín (asi 2 hrste),

Čistú nádobu na skaldovanie

Postup:

Sadlo zahrejeme (vazelínu skôr vo vodnom kúpeli, masť alebo olej môžeme priamo v hrnci), ale nevaríme. Do rozpusteného masťového základu nasypeme nadrobno nasekanú vňať rozmarínu. Necháme vychladnúť a asi do druhého dňa uležať. Potom opäť zohrejeme a precedíme cez čisté plátno, aby sme v masti nemali kúsky bylín. Ihneď plníme do téglika, kde nám masť stuhne. Uchovávame najlepšie v chladničke. Používame podľa potreby, je však dobré mať ju vždy poruke, uvidíte sami!

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

Tento článok má len informačný charakter. Nenahrádza konzultáciu ani postupy od lekára / lekárnika. Všetky potrebné kroky najprv konzulujte so svojím lekárom / lekárnikom.

You Might Also Like