Každý z nás je vystavený riziku rakoviny. Prečítajte si týchto 20 príznakov, ktorý skoro každý ignoruje.

Pokiaľ Vás nedaj bože rakovina postihne alebo niekoho z Vašich blízkych, je dobré na ňu byť pripravený. Budete tak vedieť, čo môžete od rôznych ochorení očakávať a bude pre Vás ľahšie zvíťaziť.

V tomto článku sa Vám budeme snažiť ukázať pár potrebných informácií o rakovine.
Od príčin až po rôzne infekcie a tiež konkrétne typy rakoviny, rizikové faktory a možnosti liečby. Možno to asi nie je práve príjemné čítať taký článok, ale nikto z nás nevie, čo ho čaká a je dobré poznať aspoň pár základných informácií.

Čo je rakovina?
Ako je známe, tak rakovina môže prepuknúť kedykoľvek a v akomkoľvek veku. Môžete aj povedať, že život je niekedy až nespravodlivý a mnohokrát majú rakovinu ľudia, čo si to ani nezaslúžia. Tým nechcem tvrdiť, že tu sú ľudia, čo by si rakovinu zaslúžili. Rakovina začína v momente, keď rakovinové bunky nekontrolovane rastú a tlačia tak von zdravé bunky.

Telo potom nie je schopné sa brániť a fungovať správnym spôsobom ako je zvyknuté.
Avšak napriek svojej hroznej reputácii sa rakovina dá vyliečiť u väčšiny ľudí. V skutočnosti mnoho ľudí  začalo viesť plnohodnotný život, až po tom, keď sa vyliečili z rakoviny.

Základné údaje
Rakovina nie je len jedno ochorenie. Existuje mnoho typov rakoviny.
Napríklad môže začať v pľúcach, prsiach, hrubom čreve a dokonca môže aj v krvi.
Typy rakoviny sú si síce podobné, ale líšia sa v spôsobe a ako rastú a rozširujú sa.

Čím sú si rakoviny podobné?
Bunky ktoré sú v našom tele majú za úlohu vykonávať určitú úlohu. Bunky sa rozdeľujú usporiadaným spôsobom. Zomrú ak sa opotrebujú a alebo poškodia. A na ich miesto prídu bunky nové.
Rakovina nastáva v momente, keď bunky začnú nekontrolovane rásť. Rakovinové bunky vytvárajú nové a tie rastú ďalej. Vytláčajú tak nové zdravé bunky.
Všetko je to spôsobené v určitej časti tela, kde rakovina začala. Tým sa môže spôsobiť, že bunky sa rozšíria ďalej do tela. Napríklad rakovina pľúc môže prejsť aj do kostí a rásť ďalej. Ak sa rakovina takto šíri, hovorí sa jej metastázovování.

Čím sa rakoviny líšia?
Niektoré rakoviny rastú a rozširujú sa až príliš rýchlo a iné rastú zase pomalšie.
To znamená, že na liečbu reagujú odlišne.
Niektoré rakoviny sa najlepšie liečia chirurgickým zákrokom a iné reagujú lepšie na lieky, nazývané chemoterapia. Tá však funguje v tele dočasne. Baktérie si vytvárajú obranu tak ako na antibiotiká, tak aj rakovinové bunky si vytvárajú obranu na chemoterapiu.
Po nasadení chemoterapie rakovina často ustúpi a potom sa navráti vo väčšej sile, kde chemoterapia už nereaguje a pacient umiera.
Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa využívajú dve liečby. Pokiaľ má niekto rakovinu, tak sa najprv zistí o aký druh sa jedná. Onkologický pacient potrebuje liečbu, ktorá funguje pre jeho druh rakoviny.

Čo sú nádory?
Väčšina rakovín vytvára hrčka nazývaná nádor a alebo výrastok. Ale nie všetky hrčky sú výsledkom rakoviny. Lekári si väčšinou odoberú vzorku, aby zistili či ide o rakovinu. Pokiaľ sa nebude jednať o rakovinu, tak sa týmto hrčkám hovorí „nezhubné“
Naopak ak budú rakovinotvorné, nazývajú sa „zhubné“

Exituje druh rakoviny ako je leukémia (rakovina krvi), ktorá nevytvára nádory. Týka sa to iba krvných buniek lymfatického systému.

V akom štádiu ide o rakovinu?
Lekári tiež potrebujú vedieť, ako ďaleko sa rakovina rozšírila od miesta kde vypukla.
Možno ste už počuli, že rakovina bola v 1 alebo v 2 štádiu. Podľa štádia sa lekár rozhodne pre spôsob liečby.
Nižšie štádium ako je 1 a 2 znamená, že rakovina sa moc nerozšírila.
Vyššie čísla 3 a 4 znamenajú, že rakovina je už vo vyššom štádiu.

Nerobte len rutinné kontroly teraz a potom. Hľadajte príznaky na tele a alebo pozorujte detailné zmeny.

20 príznakov rakoviny

1. Funen / Krátke nádychy – typické pre rakovinu pľúc

2. Kašeľ + bolesť hrudníku – niektoré druhy rakoviny ako je pľúc a leukémia, spôsobujú ťažký kašeľ. Bolesť potom ide do hrudníka a pokračuje do ramien a rúk.

3.Horúčka + infekcie = môže byť príznak leukémie, pretože bunky sú zasiahnuté priamo v kostnej dreni. Spôsobuje, že krvné bunky sú
zasiahnuté priamo v kostnej dreni. Kostná dreň tak tvorí už choré bunky.

4. Problémy s prehĺtaním – súvisí s rakovinou pažeráka

5. Hrčky v lymfatických uzlinách – zväčšené uzliny poukazujú na to, že systém mohol byť napadnutý rakovinou

6. Slabosť / únava – môže byť príznakom rôznych ochorení. Ak ste spali dosť a stále sa cítite unavení, vyhľadajte lekára.

7. Väčšie krvácanie – mohlo by znamenať, že krvné doštičky sú postihnuté a jedná sa o leukémiu.

8. Opuchy a priberanie na bruchu – ženy, čo postihne rakovina vaječníkov mávajú opuchnuté brucho.

9. Sýtosť + strata chuti do jedla – príznak rakoviny vaječníkov, ženy nepociťujú hlad a jedia menej.

10. Bolesť panvy + brucha – potenciálne znamená rakovinu vaječníkov, ako sme spomínali. Môže to spôsobovať aj leukémiu kvôli zväčšenej slezine

11. Krv v stolici – ide jednoznačne o kolorektálny karcinóm a znamená, že potrebujete bezodkladné lekárske vyšetrenie.

12. Neobyvklá strata na váhe – v takom prípade by mohlo ísť o rakovinu hrubého čreva. Vyskytuje sa aj Vtedy, ako sa rakovina dostala do pečene.

13. Podráždený žalúdok – kŕče, bolesti a nevoľnosť môžu byť prvé príznaky

14. Červená a opuchnuté prsia – jedná sa o jasný príznak rakoviny pŕs

15. Zmeny bradaviek – taktiež príznak rakoviny pŕs. Bradavaky sú obrátené, ploché a alebo vybočujú do strán.

16. Silná a bolestivá menštruácia či výkyvy v cykle – mohlo by ísť o rakovinu maternice

17. Opuchnutá tvár – niektorí pacienti s rakovinou pľúc tvrdia, že mali opuchnuté tváre. Mali nádory na pľúcach a to blokovalo prietok krvi v hrudníku a tváre.

18. Zapálená pokožka a bolesť – môže byť prvý príznak rakoviny kože. Obvykle karcinóm bazálnych buniek, melanóm alebo karcinóm dlaždicových buniek

19. Zmena nechtov – môže znamenať rakovinu pľúc, na špičkách nechtov alebo na koži uvidíte hnedé škvrny. Biele nechty sú náznakom rakoviny pečene.

20. Bolesť v dolnej časti chrbta / pravá strana – častý príznak rakoviny pečene. Táto bolesť tiež môže spôsobovať rakovina pŕs.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like