Každú jar dávala moja teta kvety púpavy do pohára s olejom: Nikdy by som neverila, že raz tento skvelý nápad vyvážime zlatom aj v mojej rodine!

Tento recept mám od mojej tety. Už od doby, čo si pamätám, sa na jar vždy zbierala púpava a skôr, než sa robil med, nakladali sa žlté kvety púpavy do oleja.

Ide o jeden z najlepších liekov na bolesť svalov, kĺbov, ale napríklad aj problémy s karpálnym tunelmi. Keď som bola malá, neverila som, že ide o lepší recept, ako je sladučký púpavový med, ale je to tak!

Používam ho ja, manžel a tiež náš syn, ktorý má problém s kolenom. Nikdy som nemala lepší liek z prírody na kĺby, odporúčam každému!

Čo budeme potrebovať:

  • kvety púpavy
  • Základný olej – repkový, olivový alebo aj mandľový

postup:

Stačia vám menšie poháre na zaváranie, ktoré len naplníte žltými kvetmi púpavy.

Teraz už len zalejte olejom tak, aby olej púpavu celkom pokrýval – až po okraj nádoby.

Potom len prikryte plátnom, upevnite gumičkou a postavte pohár na slnko po dobu 2 týždňov, alebo kým kvety nestratia farbu a zhnednú.

Potom len sceďte a uchovávajte na chladnom a tmavom mieste. Olej používame na masáž boľavých svalov, boj a zábaly boľavých kĺbov. Je to výborné, mám odskúšané!

Púpava nie je burina, ale hotový poklad!

 

Čo všetko púpava lieči

Táto rastlina rastie medzi prvými jarnými bylinami a hoci by sme to ani nečakali, obsahuje tiež vitamíny A, B, C a D a tiež minerály ako vápnik, draslík, železo a sodík.

Zaujímavosťou je aj to, že na jar obsahuje iné účinné látky ako na jeseň. Na jar zbierame mladé listy púpavy, keď majú 6 až 10 cm.

Väčšie radšej nezbierajte, lebo sú už horké. Z listov si potom môžete uvariť čaj, pridávať ich do šalátov, polievok alebo zeleninových špecialít.

Na jeseň vykopávame a zbierame korene púpavy, ktoré ako sušené môžete využiť pri žlčníkových a tráviacich problémoch. Jednu lyžičku sušeného púpavového koreňa nechajte niekoľko minút povariť v 2 dcl vody.

Využitie púpavy je široké, pretože sa z nej dá vyrobiť aj chutný med. Pomáha aj pri prekyslení žalúdka, únave a slabosti, reumatizmu, zvyšuje chuť do jedla, pomáha pri detoxikácii aj problémoch s močovými cestami.

Púpava je nápomocná aj pri liečbe akné. Čisté plátno treba namočiť do horúceho odvaru z púpavových listov a potom ho stačí len priložiť na tvár.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like