Kávu na lačný žalúdok vážne nepite. Budete prekvapení prečo!

Čerstvo uvarená, voňavá káva sa ráno môže zdať osviežujúca a perfektný začiatok pracovného dňa.

 

Káva je známa predovšetkým pre svoje povzbudzujúce a antioxidačné vlastnosti, vďaka ktorým je neoddeliteľnou súčasťou rannej rutiny pre mnohých z nás. Avšak, pitie kávy s prázdnym žalúdkom so sebou prináša rad nevýhod. Poďme sa pozrieť aké.

1) Kyselina chlorovodíková

Kyselina chlorovodíková je produkovaná žalúdkom a má za úlohu tráviť prijaté potraviny. Ak však do hladného žalúdka dáte šálku kávy, stimulujete tým produkciu kyseliny chlorovodíkovej.

Tá v dôsledku jej vysokej hladiny poškodzuje sliznicu žalúdka. Akonáhle zjete nejakú potravinu, množstvo kyseliny neklesne, avšak začne tráviť nesprávnym spôsobom. Výsledkom je bolestivé brucho, nadúvanie a plynatosť.

2) Vredy

Ľudia, ktorí majú problémy s kyslosťou a syndrómom dráždivého čreva, by sa mali zdržať konzumácie kávy hneď ráno.

Kofeín a kyseliny prítomné v kávových zrnách ovplyvňujú stav sliznice tenkého čreva a spôsobujú podráždenie.

3) Potlačenie normálneho fungovania kortizolu

Naše telo pracuje 24 hodín denne a jedna z jeho funkcií je aj produkcia hormónov. Medzi ne patrí napríklad kortizol, ktorý je zodpovedný za vaše reakcie na nepriaznivé javy.

Tento hormón sa produkuje asi trikrát denne a vtedy, ak ste v strese, alebo vystrašení. Konzumácia kávy na lačný žalúdok však manipuluje s normálnym fungovaním kortizolu a jeho prirodzeným cyklom.

Tento fakt môže v budúcnosti zhoršiť stimulačné účinky kávy.

Dehydratácia

Naše telo je po celej noci odpočinku značne dehydrované. Prvé, čo by ste mali urobiť hneď, akonáhle vstanete, je vypiť niekoľko pohárov čistej vody . Ak však začnete deň s kávou, môžete prispieť k celkovej dehydratácii počas dňa.

Zhoršujúci krvný tlak

Štúdie preukázali, že konzumácia kávy na prázdny žalúdok, vedie k výraznému zvýšeniu krvného tlaku u ľudí trpiacich hypertenziou.

Takže kedy je ideálny čas na kávu? Najlepšie je si dopriať ráno dobré raňajky a následne v dopoludňajších hodinách si vychutnať šálku dobrej kávy.

To prispeje k normálnemu fungovaniu tela a bude prínosné pre organizmus.

 

You Might Also Like