Kašeľ ničí okamžite: Najsilnejší liek na kašeľ a priedušky máte na jar rovno pod nosom. Je to overený recept našich starých mám!

Každý iste pozná žlté slniečka prenikavo žiariace od apríla, rastúce takmer všade. Známa rastlina v mnohých z nás evokuje časy detstva. Spomenieš si na dievčenské hlávky pôvabne zdobené venčekmi z púpav?

 

Púpava je pre niekoho nočnou morou, pre iného liečivou rastlinou. Svojimi účinkami si získala mnoho verných priaznivcov. Púpava je liečivá celá a ľudia už od nepamäti vymýšľajú rôzne recepty, ako využiť jej priaznivé účinky. Je ideálna na výrobu sirupov, medu, či rôznych čajových zmesí  a tinktúry. Svoje využitie nájde aj v kuchyni. Priprav si zdravý jarný šalát a pridaj pár nasekaných lístočkov púpavy. Osviežujúci smoothies nápoj s púpavou má svoje čaro a skvelé účinky!

 

 

Aké živiny obsahuje púpava

Čo by vás malo priviesť k tomu, aby ste jedli listy z tejto „buriny“? Má nízky obsah kalórií a je doslova nabitá pre zdravie dôležitými vitamínmi a ďalšími živinami. Listy púpavy obsahujú luteín a zeaxantín – ochranné karotenoidy prospešné pre zrak.

Nachádza sa v nich tiež vitamín A, ktorý je rovnako dôležitý pre zrak, ale nielen preň. Podporuje rast nových krvných buniek. Vitamín K reguluje tvorbu krvných zrazenín a udržiava zdravé kosti. Púpavové listy obsahujú aj vitamín C a vápnik. Z minerálov meď, mangán a draslík.

 

Púpava pre zdravie, aké choroby pomáha liečiť:

choroby pečene a žlčníka
problémy s pankreasom
pomáha prečistení čriev, obličiek a celého tela
zbavuje nebezpečné toxíny z krvi
zlepšuje trávenie, čistí žalúdok, zlepšuje chuť do jedla
pomáha prekyslení žalúdka
únave a celkovej slabosti, dodáva energiu
problémoch s močovými cestami
rozpúšťaní žlčníkových kameneňov
zlepšuje stav pleti s akné,vyrážky
a taktiež pomáha pri reume a cukrovke.

 

 

Recept na púpavový med

Receptov na púpavový med na internete je veľké množstvo, tak som sa aj ja rozhodla s Vami podeliť o jeden recept.

Najskôr si natrháme približne 400 kvetov púpavy, ktoré poriadne umyjeme, dáme do hrnca a zalejeme približne jedným litrom vody.

Citrón v šupke si dobre umyjeme pod tečúcou vodou a nakrájame na kolieska. Polku pomaranča taktiež dobre umyjeme pod tečúcou vodou, nakrájame na kolieska a pridáme spolu s citrónom do vody s púpavou. Dáme variť a po zovretí vody necháme variť asi štvrť hodinu. Na druhý deň precedíme túto zmes cez plátno a z kvetov a ovocia vytlačíme čo najviac tekutiny. Potom dochutíme cukrom ( množstvo podľa chuti, ak máte rady sladké, pridajte viac cukru ) a povaríme až do želaného zahustenia (čím dlhšie varíte, tým bude zmes hustejšia). Nakoniec medík nalejeme do zaváraninových pohárov a zavrieme. Nesterilizujeme.

Podľa mňa púpava by nemala zdobiť iba záhradky, či lúky ale tento dar prírody by sme mali využiť pre svoje zdravie, aby sme sa cítili lepšie a zdravšie. Či už si pripravíme skvelý šalátik, vyrobíme medík, či spravíme čajík… Je veľa spôsobov ako využiť túto liečivú rastlinku.

 

Čo môžeme z púpavy pripraviť?

# 1: Využitie púpavy v kuchyni

Púpavové listy obsahujú látky vhodné na regeneráciu pečene a pankreasu a ich priama konzumácia je najrýchlejšia a najjednoduchšia forma liečby. V kuchyni ich môžeme pridať do zeleninových šalátov, smoothies, slaných roliek aj praženice.

# 2: Využitie púpavy v domácej lekárničke

  • Odvar z koreňa: Výborný liečivý prostriedok pri liečbe reumatizmu a psoriázy.
  • Sirup/med: Z kvetov pri liečbe dýchacích ciest.
  • Čaj z listov a koreňa: Podporuje močenie pri zápale močového mechúra, je vhodný pri zadržiavaní tekutín v tele a vysokom krvnom tlaku.
  • Čerstvá šťava: Funguje ako silná verzia čaju, môžeme si ju zamraziť na zimu alebo pridať do zdravých kokteilov.
  • Tinktúra: Z listov a koreňa podporuje tvorbu žlče, rozpúšťa žlčové kamene  a je to mierne laxatívum.

 

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

You Might Also Like