Kadidlovník pílovitý alebo „kadidlo“ pomáha na bolesti kĺbov i pri zápaloch

Ak sa povie kadidlo, iste sa vám vybaví predovšetkým atmosféra kostolov a chrámov, vyhánanie „zlých duchov“ alebo možno tiež balzamovanie, k čomu sa živica z tohto stromu (inak tiež Boswellia serrata) v dávnych dobách tradične využívala. Málokto však vie, že okrem toho má boswéllia veľa zdraviu prospešných účinkov.

Pre zdravie je najdôležitejšou zložkou kadidlovníka vysoký obsah boswellových kyselín, ktoré majú silný protizápalový účinok. Preto sa používajú najmä na liečbu bolesti kĺbov, či už spôsobených artrózou alebo reumatoidnou artritídou, využiteľné sú samozrejme tiež u iných bolestí chronického rázu.
Boswellové kyseliny prostredníctvom chemických reakcií priamo ovplyvňujú aktiváciu génov zodpovedných za zápalové procesy, preto sú v ich „potlačení“ tak účinné. Toto epigenetické pôsobenie a s ním súvisiace protizápalové účinky sa prirodzene uplatňujú aj v prípade ďalších ochorení a ťažkostí, ako sú kardiovaskulárne choroby, kde pôsobí nielen na zpriechodňovanie ciev, ale má výrazný vplyv aj na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi.
Rozsah pôsobenia boswéllie je skutočne značný. Vzhľadom k protizápalovým účinkom je boswéllia veľmi efektívna aj v liečbe či prevencii zápalových črevných ochorení, ako sú ulcerózna kolitída alebo Crohnova choroba.

Šanca aj pre iných pacientov

Výskumy potvrdili účinnosť Kadidlovníkovej živice pri astme, potláča totiž tvorbu leukotriénu. To sú látky uvoľňované bielymi krvinkami počas zápalových a alergických reakcií, ktoré spôsobujú vznik opuchu, zvyšujú produkciu hlienu a prispievajú k hypertrofiu hladkej svaloviny.
Boswéllia je využívaná pri poruchách pamäte – až už ide o následky mozgovej mŕtvice alebo o úbytky pamäte počas starnutia organizmu.
Ženy oceňujú, že kyselina boswellová zlepšuje elasticitu pokožky, zlepšuje jej ochranu pred vonkajšími vplyvmi a spomaľuje prejavy jej starnutia.
Boswelliu nie je vhodné užívať počas tehotenstva a neodporúča sa ani pri dojčení.
Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like