K zasadeným uhorkám dala kovovú mriežku, nikto nevedel prečo. Keď však videli tú úrodu, začali okamžite tak uhorky pestovať tiež

Aj keď sa vám vertikálny spôsob pestovania môže zdať ako neobyčajný a zvláštny koncept, nedajte sa odradiť. Existuje mnoho účinných metód ako tento druh pestovania využiť maximálne vo svoj prospech. Táto metóda získava na popularite najmä v poslednej dobe, keďže uľahčuje proces zberu úrody a zároveň šetrí miesto, ktoré je využívané na pestovanie. Obzvlášť obľúbená je v rámci pestovania uhoriek, ktoré inak zaberajú veľa miesta. Nasledujúci báječný návod vám prezradí, ako využiť vertikálny spôsob pestovania maximálne vo svoj prospech a uľahčiť si tak každodennú prácu.

 

Uhorky sadené obvyklým spôsobom zaberajú pomerne dosť miesta. Ich umiestnenie do vertikálnej polohy je efektívne nie len v rámci využitia menšej plochy, ale i v spôsobe zberu, ktorý je omnoho jednoduchší.

Nájdite uhorkám vhodnú nádobu a oporu

V prvom rade budete potrebovať nádobu, ktorá je minimálne 30 cm hlboká a široká. Vzhľadom k rôznym odrodám uhoriek, zaobchádzanie s nimi sa môže mierne líšiť. Ak pestujete plazivý typ, môžete očakávať dlhé uhorky, ak uhorky rastú v zhlukoch, výsledná úroda bude o niečo kratšia.

Nájsť vhodnú veľkosť mriežky na poskytovanie opory

 

K tomu, aby mohli uhorky vertikálne rásť, potrebujú určitý druh opory, či už ide o kovové alebo drevené mriežky, rámy so špagátmi, či drôtené pletivo. Ak sa rozhodnete pre klasickú mriežku z dreva, dbajte o to, aby mala maximálne 180 cm. Vyberajte vždy takú mriežku, ktorá je pevná a nebude sa pod váhou vetra, či úrody ohýbať. Umiestnite ju tak, aby bol jej spodný okraj približne 15 cm nad úrovňou pôdy, čím sa vyhnete odstraňovaniu buriny, zablateniu alebo plesniam. Umiestnite mriežku do vzdialenejšej časti dvora tak, aby následne nevrhala tieň na iné pestované plodiny.

Pripravte priestor na výsadbu

 

Dôležitou súčasťou pestovania je príprava pôdy. Budete potrebovať vykopať dieru, ktorá je približne 20 cm hlboká. Následne pôdu zmiešajte s kompostom, ktorý je pre uhorky potrebný. Dôležitým faktorom je slnečné miesto, keďže presne to uhorky milujú.

Výsadba a množenie

Uhorky môžeme zasiať na miesto pri vertikálnej konštrukcii približne v polovici mája. Semená prikrývame približne 2 cm vrstvy pôdy. Alternatívou je pestovanie priesad v spomínaných nádobách, ktoré sa neskôr premiestnia k opore.

Ďalšou možnosťou je ponechanie uhoriek v nádobe (vedro, kvetináč) a umiestnenie konštrukcie priamo v nej. Tento spôsob je vhodný, pokiaľ máme v záhrade ozaj málo miesta.

 

Pri pestovaní sadeníc necháme semená vyklíčiť a následne ich môžeme premiestniť do väčších nádob alebo rovno do pôdy, ak máte istotu, že už nebude zamŕzať. ideálne na jar, kedy sa teplota pohybuje okolo 20 stupňov. Nesmieme zabúdať na hnojenie.

 

Pokiaľ má rastlina dostatočne dlhé výhonky, prepleťte ich pomedzi otvory v mriežke. V prípade potreby si pomôžte špagátom tak, aby ste rastlinu “neškrtili”. Ďalej sa budú výhonky ťahať samé. Ak máte mriežku umiestnenú vyššie, pomôžte rastline kolíkom, po ktorom sa obtočí smerom k mriežke.

 

Nezabúdajte oberať úrodu, pretože ponechávanie “starých” plodov znižuje tvorbu nových.

Dôležité faktory:

Umiestnenie

Uhorky by mali byť vystavené slnečnému svetlu tak často, ako je to len možné. Pokiaľ nežijete v teplejších oblastiach (prevažne juh Slovenska) je výhodné ich pestovať i v skleníku alebo fóliovníku.

taktiež by ste si mali dávať na vietor, ktorý nie je priateľský k pestovaniu tejto rastliny. Ideálna teplota na pestovanie uhoriek je 15 až 35 stupňov.

Pôda

Uistite sa, že pôda, kde uhorky zasadíte má dostatočnú hĺbku a nie je nadmerne vlhká. Uhorky neznesú pôdy s vysokou spodnou vodou.

Voda

Musíte dbať o pravidelnú zálievku a dostatočnú pôdnu vlahu. Rastlinu nemôžete nechať zvädnúť. Ak pestujete uhorky v suchšej oblasti na tento fakt si dávajte azda najväčší pozor. Listy rastliny by nemali byť v kontakte s vodou, inak riskujete výskyt plesní.

Hnojivo

Pri vertikálnom pestovaní uhoriek, by ste mali využívať hnojivo, ktoré do pôdy preniká pomaly. Každé dva až tri týždne opakujte hnojenie. Prvé výhonky sú signálom, že spôsob hnojenie môžete zmeniť. V tejto fáze môžete využívať i hnojivo, ktoré je zriedené s kvapalinou.

Uhorkám prospieva i kompost z rašeliny alebo prírodný maštaľný hnoj. V každom prípade by ste mali dávať pozor na prehnojenie, ktoré uhorkám neprospieva.

 

Veríme, že sa vám tento spôsob pestovania osvedčí a budete si môcť vychutnať bohatú úrodu bez veľkej námahy.

Nezabudnite článok zdielať so svojimi priatelmi aj na facebooku!

 

zdroj: healthyfoodhouse.com

 

You Might Also Like