Jóga cvičenie pre relaxáciu a uvoľnenie chrbtových svalov pre tých ktorý nemajú na cvičenie čas!

Ak máte problémy so spánkom, obraciate sa zo strany na stranu a nedokážete nájsť pohodlnú polohu, mali by ste sami cítiť, že je naliehavo potrebné začať robiť cvičenia. Väčšina ľudí však nemá cez deň čas, preto Vás určite poteší správa, že toto cvičenie je vhodné vykonávať pred spaním.

„Večer?“ – pýtate sa. Áno, presne tak. Toto cvičenie vám pomôže odpočinúť si psychicky i fyzicky. Okrem iného Vám pomôže uvoľniť najdôležitejšie a najčastejšie opomínané svalové skupiny a budete tak skvele pripravení na spánok. Zdieľajte toto cvičenie so svojimi priateľmi! 

1) Balasana – poloha dieťaťa

Toto cvičenie podporuje relaxáciu tela: očí, chrbta a ramien. Sadnite si na päty, pokrčte kolená k hrudníku, skloňte hlavu čo najbližšie k podlahe, paže pozdĺž tela. Uvoľnite sa a zhlboka dýchajte.

2) Utkata Konasana – pozícia bohyňa

Táto Asana otvorí boky a hrudník. Tiež posilňuje svaly na nohách. Stimuluje urogenitálne, dýchacie a kardiovaskulárny systém. Posilňuje chrbtové svaly.

Jedna z variant je takáto: ľahnite si na chrbát, položte ruky pozdĺž tela, trochu ich roztiahnite do strán. Spojte nohy, kolená vytočte na stranu. Ležte v polohe tak dlho, ako len môžete. Dýchajte zhlboka.

3) Prevalenie

Ľahnite si na chrbát, pritiahnite si pokrčené kolená k telu a objímte je rukami. Opatrne zdvihnite nohy zo zeme a udržujte rovnováhu. Ak necítite žiadnu bolesť, zaguľatťe trochu chrbát a trochu sa pogúľajte zo strany na stranu.

4) Supta Matsiendrasana – Skrtútenie tela v lehu

Táto Asana pomáha formovať pas, podporuje zdravie všetkých orgánov dutiny brušnej. Odstraňuje bolesť v oblasti bedier, panvy a krčnej chrbtice. Prevádzajte ju iba na odporúčanie lekára.

Ľahnite si na chrbát, paže natiahnuté po stranách, tak, aby boli vyrovnané s ramenami. Zdvihnite a ohnite ľavú nohu. Držte ramená, paže a pravú nohu na zemi, otočte sa vpravo. Pritlačte ľavé koleno na podlahu. Otočte hlavu na ľavú stranu. Chvíľu vydržte. Vráťte sa v obrátenom poradí do východiskovej polohy. Potom opakujte na druhej strane.

5) Matsiasana – pozícia ryby

Jednoduchý cvik pre začiatočníkov. Ľahnite si na chrbát, oprite sa o lakte a zdvihnite trup. Zakloňte hlavu mierne dozadu a trochu vystrčte hrudník .. Vydržte počas 10 dychov. Vráťte sa do východiskovej polohy.

6) Kapotasana – pozícia holuba

Začnite na všetkých štyroch. Postupne vytiahnite ľavé koleno dopredu tak, že bude na rovnakej úrovni s rukami. Pravú nohu udržujte rovno a pomaly ju pretiahnite vzad. Musíte byť v pozícii, ako vidíte na fotke. Dávajte si pozor na držanie tela. Vydržte počas 10 dychov. Opakujte na druhú nohu.

7) Paschimottanasana – predklon k nohám

Posaďte sa na podlahu s rovnými nohami. Natiahnite sa k nohám a prsty sa chyťte holenie, alebo kolien, podľa toho, ako sa dokážete ohnúť. Natiahnite sa čo najviac vpred a potom sa vráťte do východiskovej pozície. Znovu sa natiahnite, tentoraz hlbšie a vydržte po dobu 10 dychov.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like