Jedno z najzávažnejších infekčných ochorení sa vracia. Rozoznajte príznaky včas…

Dieťa nemôžeme ochrániť pred všetkými infekciami. Stačí, že je choré jedno dieťa a príznaky choroby sa rýchlo objavia aj u iných detí. Nebezpečné sú najmä detské infekcie, napríklad šarlach. Je dôležité rozoznať príznaky včas. Odborníci tvrdia, že prípadov šarlachu u detí pribúda.

 

 

Šarlach je infekčné ochorenie vyvolané baktériami z rodu streptokokov. Šíri sa kvapôčkovou infekciou (kýchanie, kašeľ) a zo začiatku sa nijako zvlášť neprejavuje. Až po 5 dňoch sa dostaví silná reakcia organizmu. Toto sú najbežnejšie príznaky šarlachu.

12-24 hodín po prvej horúčke sa objavuje vyrážka (najčastejšie v podbrušku, neskôr na trupe a potom sa šíri ďalej).

Vyrážky sa neobjavujú v okolí úst a nosa. Postihnutý si väčšinou sťažuje na pocit svrbenia. Lymfatické uzliny sú opuchnuté a bolestivé na dotyk (najmä na krku).

Ďalší príznak je začervenaný jazyk. Dieťa si môže sťažovať na bolesť hlavy alebo svalov.

Na ďalšej strane sa dozviete, ako možno šarlach účinne liečiť a aké príznaky sa môžu objaviť u dospelých.

Liečba u detí spočíva v podaní antibiotík (10-14 dní). Dieťa musí zostať v karanténe, aby nenakazilo ďalšie deti a dospelých.

V 2. – 4. dnu dochádza k lúpaniu pokožky, čo môže byť pre dieťa bolestivé. Pokožka je začervenaná až krvavá. Vhodné je dieťa potierať odporúčaným krémom. Dôležitá je tiež tekutá strava.

Na pozore sa musí mať celá rodina. Môže sa totiž nakaziť aj pri kontakte s kontaminovanými predmetmi dieťaťa. Všetky predmety, hračky, ktorých sa dieťa dotýkalo, je potreba vydezinfikovať. U dospelých môže ochorenie vyvolať aj zápal lymfatických uzlín, stavcov alebo srdcového svalu.

Priebeh ochorenia na šarlach

Príznaky:

Začiatok ochorenia a celkové príznaky sú zhodné s bežnou streptokokovou angínou.

  • Horúčka – zvyčajne sa objavuje náhle, býva vysoká, často sprevádzaná zimnicou. Pri ústupe vyrážky horúčka klesá.
  • Zvracanie, bolesti brucha a hlavy– u detí bývajú časté.
  • Angína – zápal mandlí často vzniká chvíľu po vzostupe horúčky.
    Nález v hrdle je typický: šarlachovo červený, opuchnutý hltan a mandle. Na mandliach bývajú čapy a hnisavé povlaky. Na mäkkom podnebí nachádzame drobné bodky. Jazyk je na začiatku ochorenia bielo povlečený, za dva až tri dni sa povlak olupuje a vzniká typický, tzv. malinový jazyk. V tom čase je jazyk jasno červený, bez povlaku, a papily výrazne vystupujú na povrch ako drobné malinové zrniečka.
  • Lympfadenopatia – lymfatické uzliny na krku sú zväčšené a bolestivé.
  • Vyrážka – objavuje sa 12 – 24 hodín po prepuknutí choroby – spočiatku v podbrušku, neskôr na trupe a rýchlo sa šíri na ostatné časti tela. Výsev býva svetločervený, miestami ako “krupica”, alebo pripomína “husiu kožu”. U niektorých pacientov je ju často sotva vidieť, koža môže byť na pohmat len drsná. Exantém (vyrážka) sa nachádza najviac na typických miestach: podbruško, vnútorné strany stehien, bočné strany trupu, v podpazuší a v lakťových jamkách. Po zatlačení na kožu, napríklad sklíčkom, červený výsev zmizne. V oblasti kožných záhybov (napríklad podpazušie, slabiny) sa niekoľko dní po vzniku vyrážky objavujú červené línie (Pastiaove čiary). Môžu byť prítomné aj malé drobné krvné podliatinky (Rumpelov-Leedov príznak). Dôvodom týchto zmien je rozšírenie a zväčšenie priepustnosti kapilár. Šarlachová vyrážka môže svrbieť.
  • Vyrážka nepostihuje tvár. Líca sú červené, “planúce”, okolo úst je nápadná bledosť (Filatovov príznak).
  • V okolí nechtového lôžka a na okraji ušných lalôčikov bývajú biele, lesklé vyrážky (Šrámkov príznak).
  • Olupovanie kože – vyrážka po 3 – 4 dňoch začne ustupovať a v dôsledku zvýšeného rohovatenia pokožky sa začína olupovať koža. Spočiatku v drobných šupinkách na tvári, neskôr (najčastejšie v 2. – 4. týždni) dochádza k odlupovaniu veľkých častí pokožky na dlaniach a plôškach nôh. V prípade ľahkého priebehu šarlachu môže olupovanie chýbať.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like