Jediné cvičenie, ktoré potrebujete pre zbavenie sa bolestí chrbta a dobré držanie tela (video)

Dobré držanie tela je niečím, na čom by sme si všetci mali dať záležať.

Dôvodom je nielen predchádzanie bolestiam chrbta. Ukázalo sa, že tiež efektívne napomáha tráveniu, zlepšuje dýchanie, znižuje stres, reguluje hormóny, prospieva mozgovej činnosti a celkovo podporuje dobré zdravie.

Na druhej strane, zlé držanie tela zvyšuje riziko bolestí chrbta, zlú cirkuláciu krvi a dokonca spôsobuje sťahovanie svalov hrudníka, čo obmedzuje správne dýchanie.

Preto by ste mali robiť všetko, čo je vo vašich silách, aby ste ho napravili. Odmenou vám bude ústup bolesti a stuhnutosti chrbta, krku či ramien.

Našťastie to všetko sa dá dosiahnuť jediným cvikom známym predovšetkým z jogy.

Poloha kobylky

Cvik, ktorý vám dnes predstavíme je nazývaný polohou kobylky alebo šalabhásana. Ide o cvik s úžasnými účinkami, ktorý posilňuje svaly chrbta a krku.

Ak trpíte bolesťami chrbta, predtým, než začnete tento cvik vykonávať, poraďte sa so svojím lekárom, či je pre vás vhodný.

Tu je video v angličtine, ktoré podrobne ukazuje, ako tento cvik cvičiť. Ak nerozumiete anglicky, pod videom nájdete podrobný popis v slovenčine.

Postup cvičenia polohy kobylky

Postupujte pri tomto cviku podľa nasledujúcich 9 krokov.

1. Položte si na zem cvičiacu podložku. Ak takú nemáte, môžete použiť aj väčší uterák.

2. Ľahnite si na zem na brucho,  čelo sa dotýka podlahy. Obe nohy sú natiahnuté a narovnané, ruky tiež vyrovnané pozdĺž tela, dlane smerujú nahor.

3. Váha tela by mala byť rovnomerne rozložená medzi nohy na jednej strane a trup s hlavou a rukami na strane druhej. Ťažisko spočíva v panve a spodnej časti brucha.
4. Teraz s výdychom zdvihnite hlavu, ruky, hrudník a nohy tak vysoko, ako to len pôjde. Ruky by mali bežať paralelne s podlahou.

5. Ak máte problém zdvihnúť ruky, zaprite sa dlaňami do podlahy (ako to robí kobylka), zdvihnite hore telo a ruky až na koniec, keď budú nohy, hrudník a hlava hore.

6. Ak máte problém zdvihnúť obe nohy súčasne, zdvihnite len jednu, držte ju hore pár sekúnd, spustite dolu a potom zdvihnite druhú nohu. Takto ich striedajte.

7. Pozerajte sa pred seba a niekoľkokrát sa nadýchnite a vydýchnite. Ak je váš krk stuhnutý, môžete hlavu trochu skloniť a pozerať sa do zeme.

8. Vydržte v tejto zdvihnutej polohe niekoľko nádychov a výdychov. Celý cvik by mal trvať 10 až 60 sekúnd (podľa toho koľko vydržíte).

9. Nakoniec sa znovu položte na zem, chvíľu relaxujte a potom cvik opakujte.

Záver

Cvik začnite cvičiť s jedným alebo dvoma opakovaniami a postupne, ako sa vám budú chrbtové svaly zosilňovať, zvyšujte počet opakovaní na 5 až 10 za deň.

Cvičte ho denne. Nepotrvá dlho a vaše bolesti chrbta začnú miznúť. Neprestaňte ho však cvičiť, pretože sa vám môžu bolesti znova vrátiť.

Pre udržiavanie kondície chrbtových svalov robte aspoň 3 až 4 opakovania tohto cviku denne.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

Zdroj

You Might Also Like