Je to neuveriteľné, ale srdiečko tohto 103 rokov starého kardiológa bije ako zamlada. Chete vedieť, v čom spočíva jeho tajomstvo ?!

Chcete žiť 100 rokov? Na prvý pohľad to môže znieť ľahko desivo, že? Niet divu, vek nás vskutku ovplyvňuje. Je síce pravda, že je náš život ovplyvnený mnohými premennými, napr. Genetikou, na ktorú nemáme zatiaľ žiadnu páku, niekedy si však môžeme zlepšiť život pomocou vlastného úsilia a dokonca ho aj predĺžiť. Na to ako, nám odpovie 103 rokov starý kardiológ Ellsworth Wareham.

Známy srdcový chirurg a kardiológ Ellsworth Edwin Wareham je presvedčený o tom, že k poriadnemu zdraviu prispieva najviac zdravé stravovanie a zdravý životný štýl. Stavím sa, že ste to počuli už mnohokrát a ťažko toto tvrdenie spochybňovať, ale čo keď žiť zdravo nie je niekedy tak úplne možné?

Odpoveď je v jedle

„Môžem bezpečne povedať, že som vždy bol náchylný k vegetariánskej strave. Moji rodičia boli poľnohospodári a hospodárovi, a nedostatok mäsa sme tak nikdy netrpeli. Aj napriek tomu som však nikdy nemal rád mäso z našich zvierat. Keď som odišiel z domu, rodičia o mňa a môj spôsob stravovania mali ohromný strach. Boli skrátka presvedčení, že dobrovoľne prestanem mäso úplne jesť. Mali pravdu. Zistil som totiž, že to jediné, čo moje telo namiesto mäsa potrebuje, je dostatok vitamínu B12. „

Vegetariánstvo nemusí byť však Váš životný štýl, ako to môže byť mnohými prezentované. Ide len skrátka o to, čo Vám sedí a čo nie. „Chápem, že vždy existovali zvieratá, ktorá boli určené na výrobu produktov pre našu konzumáciu. Mäso mi však nikdy nechutilo, a navyše mi našich zvieratiek bolo vždy veľmi ľúto. Rozhodol som sa preto, že nebudem jesť mäso a rád by som potvrdil, že aj moje srdce je zdravšie ako srdce o 10 rokov mladších kolegov „, hovorí Wareham.

Kardiológ Wareham počas svojej praxe videl naozaj veľa otvorených sŕdc. Keď pred viac ako 50 rokmi vykonal operáciu dvoch príslušníkov ázijských krajín, bol presvedčený, že jesť mäso nie je tou správnou voľbou. V tú chvíľu zmenil svoj jedálniček a začal pravidelne chodiť na prechádzky.

„Operovali sme pacientov s chronickým a vrodeným ochorením srdca, takže tie, ktorým nevzniklo ochorenie v priebehu života, ale už sa s ním narodili. Títo ľudia nemali koronárne ochorenia. Potvrdili to však aj ďalšie operácie, koronárne problémy sú typickým ochorením rozvinutých krajín. Vôbec ma to neprekvapuje. Aziati sú známi svojou výživou pozostávajúcov prevažne z rastlinných produktov. Som presvedčený, že výskyt srdcových chorôb je spôsobený predovšetkým zvýšením cholesterolu. Ak by ľudia počúvali mojej rade, koronárnych ochorení by mohlo byť podstatne menej, „ hovorí Wareham.

Hlavným faktorom vysokého cholesterolu sú najmä nasýtené tuky, čo sú takmer všetky živočíšne tuky! Vedci však zistili, že aj bielkoviny ovplyvňujú hladinu cholesterolu. Takže ak pijete vo veľkom množstve mlieko, nízkotučné nevynímajúc, Vášmu srdcu to rozhodne nepomôže.

„Keď som pracoval v ambulancii, snažil som sa to vysvetliť svojim pacientom. Rozumeli tomu, ale je ťažké a niekedy bolestivé opustiť mäso, najmä keď ste zvyknutí jesť ho celý svoj život. Mohol by som s nimi hovoriť o čomkoľvek, výhodách športu, relaxáciu, správnom cvičení. Všetky rady si vzali k srdcu a snažili sa ich uviesť do praxe, však mäso prestať jesť nedokázali „, povedal kardiológ.

Starší ľudia však môžu tiež zmeniť svoje výživové návyky. Nikdy nie je neskoro! Väčšina ľudí konzumuje príliš veľa soli. Bez soli sa cítia, že jedlo nie je čerstvé a že nie je tak chutné. Avšak, ak každý deň znížite dávku soli, výsledok lepšieho stavu celého tela bude viditeľný už po dvoch až troch mesiacoch.

Doktor Wareham dokončil svoju 85-ročnú lekársku prax. Jeho kolegovia ho presvedčili, aby zostal, ale povedal, že potrebuje nejaký odpočinok. „Stále ešte môžem pracovať. Moje ruky sa netrasú, moja hlava je čistá a všetko si pamätám. Mám pocit, že mám ešte len 50. Kĺby ma zatiaľ nebolia, nestrácam ani rovnováhu. Avšak som sa rozhodol tráviť čas so svojou rodinou. Aspoň tí ma počúvajú „ , smeje sa kardiológ.

Vo svojich úctyhodných 103 rokoch doktor Wareham stále riadi svoje auto a vedie aktívny životný štýl. Pravidelne sa pohybuje, pracuje v záhrade a chodí so psom na prechádzky. Jeho srdce je zdravšie ako srdcia mnohých mladých ľudí.

Ako to tak vyzerá, možno by sme sa nad svojím jedálničkom mali aspoň trochu zamyslieť …?

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

ZDROJ : TAKPROSTO.CC

You Might Also Like