Hryziete si nechty alebo niekoho takého poznáte? Nebudete veriť, čo to hovorí o JEHO OSOBNOSTI!

Hryzenie nechtov je naozaj veľmi rozšírený zlozvyk. Keď vidíme, že si niekto hryzie nechty, tak predpokladáme, že to je kvôli stresu. Jedná sa však iba o predpoklady a tie sa celkom často mýlia.

Veda ukázala, že viac ako o stres ide o rys osobnosti, ktorý ľudia, ktorí si nechty hryzú, nosia v sebe. Zaujíma vás, o aký rys teda ide?

V niektorých prípadoch môže byť hryzenie nechtov nebezpečné pre naše zdravie. Môžeme si totiž spôsobiť menšie ranky, ktoré zostávajú otvorené a neliečené. Do tejto ranky sa môže dostať infekcia, ktorá sa môže rozšíriť do celého tela a v naozaj výnimočných prípadoch spôsobiť aj smrť.
Častejšie je však odsúdenie spoločnosťou, pretože hryzenie nechtov je brané ako spoločensky neprijateľné správanie. Niektorí ľudia si nechty hryzú aj na verejnosti, hoci si to napríklad vôbec neuvedomujú.

Zaujímavé štúdie zistili, že 20 až 30% populácie si hryzie nechty. Vo väčšine prípadov sa jedná o ženy! Tento zlozvyk, ktorý sa javí ako prejav úzkosti, môže mať pre ženy následok v podobe zníženia sebavedomie, čo vo výsledku spôsobí úzkosť ešte väčšieu.
Tento zlozvyk ide však len ťažko zastaviť. Vedci zistili, že samotné hryzenie nechtov pôsobí pre ľudí ako upokojujúci účinok pre nervovú sústavu.

Čo hovorí hryzenie nechtov o vašej osobnosti?

Hryzenie nechtov odhaľuje snahu danej osoby byť perfektné. Táto štúdia bola uverejnená v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimenta. Psychiatri v nej zistili, že hryzenie nechtov je ukazovateľom toho, že ide o perfekcionistu. Človek si začne hrýzť nechty v čase, keď sa cíti frustrovaný kvôli svojim nedokonalostiam.

Takže keď uvidíte niekoho, kto si hryzie nechty, tak sa človek môže cítiť nedokonalý. Napríklad preto, že sa má problémy s manželom či manželkou, kvôli neúspechu v práci a tak podobne. Keď človek nesplní svoje ciele, tak sa to môže obrátiť v tento škaredý zlozvyk.

Perfekcionisti teda začnú panikáriť, keď im nejdú veci tak, ako by chceli. Začnú sa cítiť frustrovaní a preto príde na rad tento zlozvyk, ktorý ich upokojí.

Hoci sa dôvod hryzenia nechtov môže líšiť, má toto správanie veľa spoločných rysov. Niekedy to je v rodine (rodičia, starší súrodenci), od ktorých sme to odpozerali. Hryzenie nechtov však môžete zdediť aj geneticky.
Autor štúdie, doktor Kieron O’Connor, napísal: “Verím, že jedinci, ktorí trpia týmto správaním, môžu byť perfekcionisti, čo znamená, že sa nie sú schopní uvoľniť a plniť svoje úlohy v normálnom tempe. Sú teda náchylnejšií k frustrácii, sú netrpezliví a hlavne nespokojní, keď nedosahujú svojich vytýčených cieľov. ”

 

 

 

You Might Also Like