Hrozí koniec 1 a 2 euro-centovkám? Takýto názor na to majú Slováci.

background full of Euro cents, copper coin, one and two cents coin will be dismissed

Najnovšie prieskumy ekonomiky tvrdia, že Slováci sa čoraz viac zbavujú drobných medených mincí. Ide najmä o centy v najmenšej hodnote jedna a dva.

V súčasnosti sa hovorí o zrušení týchto mincí. Ekonómi sa na to pozerajú z rôznych hľadísk, no prevláda ich spoločný názor, ktorí podporujú aj mnohí Slováci, čo potvrdil aj výskum. Väčšina Slovákov v otázke zrušenia hodnoty centov odpovedala jasné áno. Išlo až o trištvrte obyvateľstva Slovenska, ktorí by ich vyradenie z obehu podporili.

Ekonómi zhodnotili takúto prípadnú situáciu tiež pozitívne. Na ekonomiku Slovenska by to totiž nemalo takmer žiadny vplyv. Jediným výrazným rozdielom v cenách by bolo ich zaokrúhlenie nahor, no nemusíte sa báť, o žiadne výrazné čiastky by nešlo.

Pre bežného spotrebiteľa by takáto zmena nemala predstavovať nijaké výrazné povšimnutie. Samozrejme, ceny alkoholu a niektorých potravín môžu zdražieť, ale stále len v rámci zaokrúhlenia ceny v dôsledku známych baťovských cien, kde suma končí deviatkou.

Taktiež by to ovplyvnilo aj náklady na razbu mincí. Tie by boli, samozrejme, nižšie. To či by ich finančne dobehla razba iných mincí je otázne. Rovnako by to ovplyvnilo aj náklady na emisiu, či distribúciu. No podľa ekonómov sa ani podnikatelia nemajú čoho obávať.

Ďalším faktorom, prečo by ich zrušenie prospelo ekonomike je preto, lebo takýmito drobnými mincami je platba v niektorých prípadoch neuskutočniteľná. Neberú ich rôzne automaty, napríklad na parkovanie, alebo sa nimi nedá zaplatiť v autobuse.

Toto všetko by však znamenalo, že nastane mierny nárast inflácie v dôsledku zaokrúhlenia cien nahor. Toto by však malo pominúť akonáhle by sa situácia v ekonomike upokojila.

Niekoľko štátov sa rozhodlo už takúto zmenu podstúpiť avšak pri platbe akceptujú aj jedno a dvoj centovky. Čo sa týka cien tie sú všade striktne zaokrúhlené a päť centov je bežným platidlom, na základe, ktorého sú dané ceny.

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like