Gynekologička, ktorá je v službe už neuveriteľných 72 rokov. 94 ročná doktorka povedala, prečo ešte stále pracuje…

Povolanie lekár, je v dnešnej dobe veľmi žiadané. Mnoho študentov chce študovať medicínu aj vďaka vidine lepšej budúcnosti. Napriek tomu, však máme na Slovensku výrazný nedostatok lekárov.

Jedna ruská gynekologička, ktorá svoju profesiu vykonáva už neuveriteľných 72 rokov povedala, že byť doktorkou pre ňu nepredstavovalo vždy len radosť a šťastie. Jej výdrž a talent si prešli v živote mnohými skúškami.  Rozhodli sme sa vám napísať príbeh 94-ročnej Rózy Gavrilovnovej, ktorá napriek úctyhodnému veku chodí do svojej práce zásadne pešo. Pochádza z ruského mestečka Perm a považuje sa za jednu z najlepších lekárov vo svojom obore široko ďaleko.

My sme nahliadli do jej súkromného života. Prezradila nám, že základom dlhého veku a vitality je, zachovanie si ľudskosti a aktívnosti v každom veku. „Výťah nikdy nepoužívam. Niežeby som mala klaustrofóbiu, no nevidím dôvod prečo by som nešla po schodoch, keď mám na to ešte dostatok sily,“ hovorí Róza. Taktiež sa v nemocnici nikdy nepredbieha, či už to v rade na recepcii alebo v jedálni. Nikomu nedovolí, aby ju pustil. S majstrovskou trpezlivosťou prečká aj ten najdlhší rad.

Priznáva, že niektoré prípady ju skutočne nemálo potrápili. „Keby som si všetko mala brať príliš k srdcu a trápiť sa, už by som tu pravdepodobne nebola,“ hovorí ďalej Róza. Vyštudovala lekársky inštitút v roku 1945. Odvtedy sa stále venuje svojmu povolaniu a na dôchodok ešte nepomýšľa. Jej dlhoročné a neoceniteľné skúsenosti s najrozličnejšími prípadmi sú žiadané dodnes. Množstvo mladých lekárov k nej chodí po radu. Gynekologička so smiechom priznáva, že liekom na prechladnutie je pre ňu vodka!

Za svoj život odišla na dlhší čas marodiť len dva krát. Stále dáva ostatným do pozornosti dôležitosť pohybu. „Len pohyb mi pomáha udržať si zdravé telo a pevného ducha!“ Dnes k nej chodia pacientky od matiek, až po ich vnučky.

Prichádzajú k nej aj tie, ktoré ona sama pomohla priviesť na svet.  „Len si to predstavte. Keď som začínala gynekologickú prax, asistovala som pri pôrode jednej ženy. Dnes už má jej chlapček 60 rokov,“ smeje sa Róza.

Ďalej porovnáva, ako sa od tej doby zmenili pracovné podmienky. „Teraz už takmer všetkú prácu urobia za nás stroje, no vtedy sme mali len ihelec a pôrodnícky stetoskop. To vám bola práca! Vtedy nás stálo oveľa viac námahy priviesť na svet dieťa.“ Keď na svoje pacientky narazí v bežnom živote, nikdy sa ich nezabudne opýtať, ako sa darí ich ratolestiam. Ženy si jej prácu nesmierne vážia a neraz sa  jej poďakujú niečím sladkým alebo kvetmi.

Čo sa týka vzhľadu tejto neuveriteľnej pani, musíte uznať, že na jej vek vyzerá ohromne. Čas na nej nezanecháva takmer žiadne stopy. Každý deň chodí do práce pekne a elegantne oblečená, na nohách má dokonca lodičky! Pre všetkých zo svojho okolia je veľkou inšpiráciou.

„Svojej profesii sa venujem už 72 rokov a neviem si predstaviť, že by som robila niečo iné. Svoj život som zasvätila pomoci druhým, a to mi dodáva energiu na neustály osobný rozvoj,“ hovorí Róza. Čo si o tejto neuveriteľnej žene myslíte vy? Podľa nás môže byť inšpiráciou nielen pre svoje okolie, ale aj pre mnohých z nás. Kiežby sa aj iní mladí lekári rozhodli svoj život takto naplno prežívať v svojej činnosti.

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

ZDROJ: takprosto.cc

You Might Also Like