Ghee maslo: Ak sa naučíte tento recept, už nikdy nebudete používať iný tuk na varenie, pečenie a ani k jedlu

Možno ste už počuli o ghee masle, ktoré má pôvod v Indii a je dôležitou súčasťou ázijskej kuchyne už po stáročia. Výhodou je, že je zdravšie než klasické maslo, neobsahuje žiadne cukry a je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí trpia intoleranciou na laktózu . Takéto maslo si môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, alebo si ho jednoducho pripravte doma.

Slovo „ghee“ v preklade znamená niečo ako posypať, alebo nasypať. Celý proces výroby spočíva v tom, že sa tuk oddelí od mliečnej sušiny a vody. Stačí maslo len rozpustiť a po čase budete vidieť ako sa tuk oddeľuje a mliečna sušina usadzuje na spodku. Po celom procese je ghee maslo sýto žltej farby a má olejovitú konzistenciu. Keď však vychladne, je krásne krémové.

 

Prečo by ste ho teda mali začleniť do svojho jedálnička? Hlavne kvôli tomu, že má mnoho výhod a je to zdravšia forma klasického masla. Ghee maslo je bohaté na vitamíny A, D, E, ktoré sú v tuku. Maslo sa vám len tak ľahko nepokazí a vydrží v chladničke aj dva mesiace. Je prospešné aj pre črevné baktérie a posilňuje imunitný systém, podporuje mozog a zaisťuje zdravý rast kostí. Tiež je to dobrý pomocník pri chudnutí, rovnako ako kokosový olej, o ktorom sme vám už písali. Ghee maslo navyše môžete použiť pri varení i pečení.

Postup prípravy:

Do hrnca si dáme maslo nakrájané na kocky a postupne ho rozpustíme.

Na začiatku môžeme mať plameň vyšší, ale asi po 5 minútach ho znížime tak, aby maslo stále bublalo.

Celý proces trvá približne 30 minút a maslo je potrebné neustále miešať. Na začiatku sa vám na povrchu môže urobiť biela pena, tá však po chvíľke zmizne a začnú sa vám oddeľovať jednotlivé zložky, ako som to spomínala na začiatku článku.

Keď vám zostane zlatistá, číra tekutina, maslo je hotové

Na spodku hrnca budete mať usadenú hmotu a preto ghee maslo prelejte do pohára cez sitko.

Musím sa priznať, že keď som ho robila prvýkrát, tak mi zhorelo. Preto pri teplote v tomto prípade platí, že menej je niekedy viac.

K receptu pridávam aj video, kde nájdete všetky kroky.

You Might Also Like