Fyzioterapeut poradil môjmu manželovi tieto zázračné cvičenia a bolesť chrbta je okamžite preč!

Niektorých ťažkostí sa dokážete zbaviť aj sama a úplne jednoducho. Tieto cviky môžete vykonávať hocikedy a hocikde. Stačí vám len pár minút! Sú nenáročné, ale ich účinky bývajú niekedy priam zázračné.

 

Cvičenia pre chrbtové svaly

Najlepší výsledok dosiahnete ak zostavu budete cvičiť do 8:00 ráno. Na každé cvičenie budete potrebovať jednu minútu. Použite tvrdý povrch, pohodlné oblečenie a obuv.

  1. «Pilier s lanami»
    Toto cvičenie uvoľňuje chrbticu a ramená. Nohy postavte na šírku pliec, ruky voľne visia. Rukami robte „švihy“ okolo pása. Každým švihom zvýšte intenzitu.

«Kohút»
V qigongu sa toto cvičenie volá „zlatý kohút stojaci na jednej nohe“. Obuv si radšej zobujte. Cvičením sa dobre rozvíja koordinácia, rovnováha a zručnosť. Východná medicína tvrdí, že toto cvičenie lieči počiatky chorôb a zlepšuje imunitu organizmu. Postavte sa na jednu nohu a druhú zdvihnite tak, aby bola paralelne so zemou alebo vyššie. Špička prepnutá. Ruku na strane zdvihnutej ruky predpažte dopredu ale nevystierajte ju úplne. Druhú spustite nadol, dlaň smeruje k podlahe. Vyzerá to akoby ste držali dve gule. V takej póze stačí zotrvať niekoľko sekúnd. Keď nájdete rovnováhu a prestanete poskakovať, zdvihnite sa na špičke 3-5 ráz so zatvorenými očami.

«Hojdačka»
Toto je jedno z najlepších cvičení v celej zostave. Krásne spevňuje a zmieňuje napätie z chrbtice. Spôsob cvičenia je jednoduchý: sadnite si na podlahu do tureckého sedu, samozrejme na tvrdom povrchu. Ak pociťujete diskomfort, môžete použiť mäkkú podložku. Chrbát je maximálne zaoblený. Chyťte sa za nohy a rýchlo sa prevaľte dozadu na podlahu a prehupnite sa cez chrbát do východiskovej polohy. Nohy môžete aj vystrieť, ale potom sa držte iba za kolená. Zopakujte minimálne 12-krát.

«Kladivo»
Pri tomto cvičení sa namáha horná časť chrbta, osobitne jej časť medzi lopatkami. Najlepšie je cvičiť tento cvik hneď po „hojdačke“ alebo v kombinácii s ňou. Ľahnite si na chrbát a rukami si objímte plecia. Zdvihnite chrbát a zaoblite ho. „Klepnite“ chrbtom o povrch vždy na strane inej ruky. Zopakujte 12 ráz, 6-krát na každú ruku.

Preťahovanie
Úplne najjednoduchšie cvičenie zo zostavy. Uvoľňuje svalstvo po predchádzajúcich cvičenia a zlepšuje krvný obeh. Ležiac na chrbte spojte prsty na rukách a ťahajte sa „nahor“, špičky nôh ťahajte od seba. Pamätajte na dýchanie, malo by byť voľné a ľahké. Ostane v tejto polohe niekoľko sekúnd, urobte 10 opakovaní. Ak je ležanie nepríjemné, vytiahnuť sa môžete aj zo stoja na špičky.

«Sviečka»
Určite toto cvičenie poznáte ešte zo základnej školy. Táto obrátená ásana z jogy pomáha zlepšiť pamäť a zvýšiť rýchlosť myslenia. Taktiež zabraňuje vzniku kŕčových žíl na nohách. A urobiť ho viete aj sami. Ležiac na chrbte, zdvihnite nohy nahor, pridŕžajúc si boky alebo pás. Špičky prepnuté. V tejto polohe zostaňte niekoľko sekúnd, koľko budete chcieť. Vráťte sa do východiskovej pozície a vyskúšajte polohu „pluhu“ – nohy zo sviečky spustite dozadu nadol a ruky vystrite paralelne k podlahe.

«Sfinga» a «kobra»
Toto cvičenie tiež pochádza z jogy. Posilňuje chrbát, zlepšuje flexibilitu a mobilitu svalov. Na jeho vykonanie si ľahnite na podlahu, ruky vystreté. Pomaly dvíhajte vrchnú časť trupu prehýbaním chrbtice, opierajúc sa na predlaktia pohľad smeruje dopredu. Špičky prepnuté, snažte sa nohy držať na zemi. Keď váš pohľad smeruje dopredu je to „sfinga“. Teraz sa jemne vytiahnite dozadu, aby ste sa pozerali na strop – to je „kobra“.

Dieťa
Vykonajte túto ásanu po „kobre“! Vždy by ste mali ohyb chrbtice kompenzovať ohybom na druhú stranu. Cvičenie zlepšuje trávenie a je efektívne pri bolestiach v kolenách. Na realizáciu je veľmi jednoduché: pohodlne si sadnite na päty, rukami sa chyťte za kolená alebo ich vytiahnite dopredu. Vydržte niekoľko sekúnd. Po 8-10 opakovaniach sa posaďte s rovným chrbátom.

Krútenie
Veľmi užitočné cvičenie na posilnenie svalov chrbta. Pri narušení držania tela, reume a chronických bolestiach je veľmi efektívne. A naučiť sa ho nebude žiaden problém. Sadnite si do statickej pozície ako vidíte na obrázku. Hlavu otočte do opačnej strany ako je otočené telo. Lakťom sa zaprite do nohy. Tieto triky vám pomôžu zlepšiť efektivitu vyplnenia cvičenia.

Záklony
Záklony majú mocnú liečivú silu. Posilňujú pás a naťahujú šľachy. Vykonávajú sa zo stoja, nohy na šírku väčšiu ako je šírka ramien, ruky upažené do strán. Nemeniac polohu rúk naklonte sa do pravej strany. Párkrát sa nadýchnite (nádych a výdych) a dotknite sa členku ľavej nohy. Vráťte sa do východiskovej pozície. Zopakujte na druhú stranu, 5-6 ráz na každú. Po ukončení cvičenia urobte kompenzačný ohyb dozadu.

Nebuďte leniví každé ráno si tieto cvičenia zacvičiť. Zdravý chrbát je zárukou celkového zdravia. A keď vonkoncom nemáte ani trochu času urobte si rozcvičku pre krásne držanie tela, bez toho, aby ste sa museli čo i len postaviť.

Pamätajte, že keď už nepomáhajú žiadne cvičenia a chronické bolesti v chrbtici pretrvávajú – obráťte sa na lekára!

 

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like