FAKTY o prirodzenom pôrode a cisárskom reze, ktoré musí vedieť každý žena bez rozdielu veku

Mother holding newborn baby in hospital

 

Privedenie dieťatka na svet je pre ženu neuveriteľný moment, ktorý si v sebe ponechá celý svoj život. Spolu s ním sa objaví pocit šťastia, ale aj obáv a strachu. Preto je normálne, že si začnú vyhľadávať informácie o pôrode, pôrodných bolestiach, spôsoboch pôrodu a ďalšie veci s tým spojené.

Čo sa týka samotného pôrodu, existujú dve možnosti – vaginálny spôsob, teda prirodzený pôrod alebo cisársky rez. Obaja z nich majú svoje výhody aj nevýhody. Hoci vaginálny pôrod je tou najprirodzenejšou a menej komplikovanú cestou, ako priviesť dieťatko na svet, stále viac žien sa obracia na cisársky zákrok.

 

Pozrime sa teda na fakty:

 

Mikroorganizmy nachádzajúce sa v pošve produkujú špecifické cytokíny, ktoré podporujú normálny vývoj imunitného systému dieťaťa. Z fyziologického hľadiska je čas zotavenia sa po pôrode kratšia ako pri cisárskom reze. Navyše mamička môže svoje dieťatko držať a dojčiť krátko po pôrode. Zo psychologického hľadiska sa novopečená matka cíti posilnená a šťastná s vedomím, že sa aktívne podieľala pri narodení svojho dieťaťa.

 

Dva najbežnejšie spôsoby pri normálnom pôrode sú pomocou klieští alebo vákuovej extrakcie. Rozhoduje o tom lekár v závislosti od konkrétneho prípadu. Jedinou nevýhodou tohto spôsobu je, že niekedy môže dôjsť k poškodeniu plodu, ale tieto prípady sú veľmi zriedkavé, ak je proces vykonávaný skúseným pôrodníkom.

 

 

Vo väčšine prípadov lekári odporúčajú cisársky rez iba vtedy, ak je pôrod rizikový alebo by mohlo dôjsť k ohrozeniu života. V súčasnej dobe sa ženy prikláňajú k tejto možnosti dobrovoľne, pretože je pomerne bezbolestná a časovo nenáročná. Aj keď celý proces pôrodu prebehne rýchlejšie a bezbolestne, zvyšuje sa riziko infekcie a tiež doba na zotavenie.

Obe metódy sa od seba odlišujú a majú svoje klady aj zápory. Najdôležitejšie však je, zabezpečiť zdravie dieťatku aj mamičke.

 

You Might Also Like