DOBRÉ SPRÁVY: Slováci majú na dosah vakcínu proti koronavírusu! Pracuje na tom 60 vedcov!

S testovaním vakcíny by chceli začať už v septembri. Dokončená by mala byť  budúce leto.

 

O tom, že na Slovensku máme špičkových expertov mnohí nevedia. Deň čo deň nám to však dokazujú špičkoví vedci, ktorí pripravujú riešenia navrhnuté tak, aby zachránili životy miliónov ľudí po celom svete.

 

Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience vo svojej tlačovej správe uvádza, že okrem vakcíny na Alzheimera, ktorá preukazuje obrovský potenciál s možnosťou zachrániť až 31 miliónov ľudí po celom svete, pracuje aj na vakcíne na nový koronavírus spôsobujúci ochorenie koronavírusu COVID-19.

Spoločnosť AXON má viac než 20 rokov skúseností vo vývoji bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín. Podľa slov spoločnosti ide o škálovateľnú technológiu, ktorá im za posledné týždne umožnila rýchlo postúpiť vo vývoji vakcíny na nový koronavírus.

Máme viac ako 60 vedcov s expertízou v kľúčových oblastiach – imunológii, farmakológii, štrukturálnej biológii, proteomike a genomike, vďaka čomu má Axon ideálne podmienky na nájdenie rýchleho riešenia pre boj s novým koronavírusom,“ vysvetľuje hlavný vedecký pracovník spoločnosti Axon, Norbert Žilka.

Vakcína nespôsobí ochorenie

Spoločnosť Axon pre vývoj vakcíny používa najmodernejšie technológie, ktoré jej umožnia vytvorenie bezpečnej vakcíny určenej pre verejnosť. Axon ubezpečuje, že vakcína obsahuje len vybrané epitopy schopné vyvolať reakciu imunitného systému. Inými slovami, vakcína zalarmuje imunitný systém bez toho, aby bol samotný vírus schopný vniknúť do ľudských buniek a spôsobiť infekciu.

Biotechnologická spoločnosť zároveň upozorňuje, že u starších pacientov, ktorí sú ochorením COVID-19 najviac ohrození, môžu vzniknúť vážne problémy s dýchaním a zápal pľúc. Tie následne môžu viesť k trvalému poškodeniu pľúc a v niektorých prípadoch dokonca k smrti.

 

Starší ľudia na očkovanie reagujú výrazne horšie než mladší jedinci, preto u nich majú vakcíny len obmedzený efekt. Axon však prináša inovatívne technológie, ktoré stimulujú imunitné reakcie starších ľudí a ľudí s imunodeficienciou s cieľom zabezpečiť ochranu aj tejto časti populácie.

„Ľudský imunitný systém sa s vekom pomaly zhoršuje. Preto sú starší ľudia veľmi citliví na SARS-CoV-2 a majú sklon k ťažkým respiračným komplikáciám. Veríme, že máme bezpečný a efektívny koncept vakcíny, ktorý zabráni budúcemu šíreniu ochorenia COVID-19 a zároveň ochráni najzraniteľnejšie skupiny,” uviedla profesorka Eva Kontseková, imunologička a vedúca imunoterapie v Axone.

Firma verí, že pri aktuálnych podmienkach, ktoré počítajú so zrýchleným regulačným postupom by sa mohlo testovanie vakcíny spustiť už v septembri 2020. Finálna verzia vakcíny by mala byť dostupná budúce leto.

Informácie poskytol Juraj Kutak zo spoločnosti AXON Neuroscience.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

zdroj: axon-neuroscience.eu

You Might Also Like