Dobré správy: Do Jadranu sa vracajú delfíny a veľryby, svedčí im útlm lodnej dopravy

V Jadranskom mori sa opäť preháňajú veľryby a delfíny, ktoré sa bežne rušným vodám vyhýbajú. Podľa expertov sa v dôsledku koronavírusovej pandémie, keď bola prerušená takmer všetka námorná doprava, príroda zotavuje z predošlých rokov.

 

Podľa chorvátskeho biológa Hrvoje Čižmeka je teória o vplyve pandémie na návrat morských cicavcov, ako sú delfíny či veľryby, zrejme správna. Veľryby totiž používajú na komunikáciu zvuk a hustá námorná doprava ho ruší. Preto sa zvyčajne rušným vodám vyhýbajú, píše server Balkan Insigt.

 

Čižmek však dodal, že veľryby sa v Jadranskom mori čas od času objavujú aj tak. “Pokiaľ ide o súčasné prípady, obzvlášť ten s veľkou veľrybou, ktorá bola spozorovaná pred niekoľkými dňami a zrejme je stále niekde v Jadranskom mori, ide o normálny jav v túto ročnú dobu,” povedal Čižmek s tým, že Stredozemné more je domovom veľrybích populácií , ktoré sa v apríli alebo máji priplávajú na Jadran kŕmiť planktónom.

Jedna z nich bola videná v blízkosti chorvátskeho ostrova Šolta. Vody u poloostrovného Marjan v Splite zas poctilo návštevou osem delfínov, ktorí sa rovnako ako šoltská veľryba stali hitom sociálnych sietí.

 

Podľa Čižmeka sa títo fascinujúci tvorovia teraz odvažujú ďaleko bližšie k brehom ako je obvyklé. “Je tam asi ďaleko viac delfínov, než koľko ich teraz ľudia vidia. Máme veľa správ o tom, že delfíny boli zahliadnutí z balkónov domov na pobreží, ktoré majú dobrý výhľad na zátoky či prielivy. ”

 

“V čase koronavírovej krízy sa dejú aj, dobré veci ‘,” dodal morský biológ. “Tieto dobré veci sa netýkajú ľudí, ale väčšinou prírody. Veľa sa hovorí o zníženom objeme oxidov dusíka v atmosfére. Námorná doprava klesla, ľudia sa v poslednom mesiaci a pol plavia ďaleko menej. Takže niečo sa deje, “povedal.

More je čistejšie aj na druhom brehu Jadranského mora. Talianske Benátky, ktoré boli tvrdo zasiahnuté epidémiou a kde je pohyb ľudí silne obmedzený: “V Benátkach sa voda krásne vyčistila, pretože miestna vodná doprava sa tam zastavila,” podotkol Čižmek.

Ľudia by sa podľa Čižmeka mohli z dnešnej situácie poučiť a byť vnímavejší voči životnému prostrediu. “Príroda sa mohla nadýchnuť,” povedal a vyjadril nádej, že až koronavírusová kríza pominie, ľudia si “začnú prírody o trochu viac vážiť.

 

Senzácia, veľryba na Jadrane. Rybári v Chorvátsku sa nestačili čudovať

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like