Do vedra urobila jeden veľký otvor a dolu hlavou doň vložila sadenicu s paradajkami. O pár dní tento jedinečný nápad priniesol svoje ovocie!

Máte maličký  balkón, no predsa by ste túžili po vlastnej zelenine? Paradajky si môžete vypestovať aj kurióznym spôsobom a to – dolu hlavou. Postačí vám na to niekoľko komponentov. Takýmto spôsobom sa úroda vašich paradajok zdvojnásobí a nebudú im hroziť žiadne problémy počas rastu.

 

Ak by sme v tomto prípade hovorili o plnohodnotnom záhradkárčení, klamali by sme. Je to jednoduchý trik ako si uľahčiť život a ubrať z roboty, ktorú robiť nemusíme. Ak ste doteraz pestovali paradajky na balkóne v črepníkoch viete, že to nie je med lízať. I keď sa to na začiatku zdá jednoduché a semienka sa ťahajú ako huby po daždi, neskôr prichádza krutá realita v podobe vyschnutia, alebo zhnitia. Paradajky sú háklivé a preto im treba vymyslieť lepší spôsob. A, samozrejme, zvýšiť rodivosť.

Nezvyčajné kríky

Ak máte pocit, že ste sa ocitli v krajine zázrakov, nesnívajte. V tomto článku si ukážeme jednoduchý postup, ako si pripraviť takýto paradajkový „strom“, alebo krík obrátený hore dnom. Budete potrebovať vedro s minimálny objemom 5 litrov. Ak chcete aby to aj nejak vyzeralo, môžete si vedrá predtým, než začnete sadiť, pomaľovať alebo ozdobiť podľa štýlu v akom sa nesie váš exteriér.

S pomocou malej pílky vyrežte na dno vedra kruhový otvor s priemerom cca 5-7 cm. Okolo hlavného otvoru pomocou vŕtačky vyvŕtajte asi 8-10 malých otvorov (podľa toho, aké veľké vedro použijete). Cez hlavný otvor v strede dna bude rásť rastlina, bočné diery budú slúžiť na odtekanie prebytočnej vody.

Z kúska záhradníckej tkaniny vystrihnite kruh takej veľkosti, ako je dno celého vedra. Bude slúžiť na to, aby cez otvory neprepadávala na zem hlina.

Záhradnícku tkaninu vložte na dno vedra. V strede kruhu, teda v mieste, kde je väčší otvor, spravte nožíkom dva rezy do tvaru kríza, alebo písmena X. Režte, alebo strihajte tkaninu v primeranej dĺžke. To znamená, že ak má stredový otvor vedra priemer 5 cm, potom by mali mať rezy v tkanine približne 2,5 cm. Cez tieto rezy prestrčíte sadenicu.

Prestrčte cez otvor sadenicu, alebo už odrastený paradajkový kríček a vedro zasypte zeminou.

Takúto záhradku zaveste na hák. Paradajky polievajte zhora akoby boli v črepníku. Voda k nim presiakne sama a ak jej bude veľa začne pomaly kvapkať cez otvory. Takýto scenár však očakávajte iba v prípade, že ste to s vodou naozaj prehnali.

Pestovanie paradajok dolu hlavou má nesporné výhody. Medzi tie najhlavnejšie, ktoré ocenia najmä skúsení záhradkári, patrí trhanie buriny, ktoré vám týmto spôsobom celkom odbudne.

Takisto nemusíte paradajky okopávať, ani vás nepotrápia nezbední krtkovia. Okrem toho tento spôsob poskytuje rýchlejší rast a bohatšiu úrodu. Nemusíte však pestovať len paradajky. Vhodné sú aj uhorky, bylinky, či dokonca ťahavé kvietky. Vyskúšate? Dajte nám vedieť v komentároch.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: littlethings.com

You Might Also Like