Dlho som mala zlý spánok, budila som sa a mala som návaly tepla. Potom som si na parapet dala túto rastlinku a zázraky sa dostavili už prvú noc!

Čo je pravdy na tom, že by sme nemali mať rastliny v spálni, pretože spotrebúvajú kyslík? Áno, rastliny v noci spotrebúvajú kyslík, rovnako ako my, ľudia, avšak spotrebované množstvo je také malé, že sú všetky obavy úplne zbytočné. Rastliny v spálni osviežujú a taktiež zvlhčujú vzduch. Správny výber rastlín môže byť veľkým prínosom pre vás spánok. Prinášame vám 5 rastlín, ktoré to dokážu.

 

 

Brečtan

Ak chcete mať v spálni čistý vzduch, potom by mal byť brečtan voľbou číslo jedna. Výnimočný je najmä v tom, že má schopnosť pohlcovať formaldehyd. Pestovanie brečtanu je veľmi jednoduché, pretože mu vyhovujú nižšie teploty, darí sa mu pri polovlhkej pôde a nepotrebuje veľké množstvo slnečného svetla.

Svokrine jazyky

Svokrine jazyky je ľudový názov pre rastlinku menom Sansevieria trojpása, ktorá je skvelá na zabezpečenie kyslíku v miestnosti. Výhodou je nízka cena a nenáročnosť na pestovanie. Lepšiu kvalitu vzduchu, a tým aj spánku zabezpečuje tak, že v noci uvoľňuje kyslík a pohlcuje oxid uhličitý. Skvelá rastlinka do spálne, ktorá filtruje vzduch a zbavuje ho toxínov.

Jazmín

Štúdie potvrdili, že jazmín zabezpečuje efektívnejší a lepší spánok. Dokonca znižuje podráždenosť a úzkosti. Ráno sa teda budíte lepšie naladení v sprievode krásnej, jemnej vône. Táto rastlinka má rada veľa svetla, ale znesie aj tieň alebo nepriame svetlo.

Aloe vera

Aloe vera patrí k najobľúbenejším rastlinkám do spálne. Na jednej strane je to prírodný „liečiteľ“ a na strane druhej dokáže zo vzduchu odstrániť škodlivé látky, ktoré sa nachádzajú napr. v čistiacich prostriedkoch. Neustále filtruje vzduch vo vašej spálni. Ak sa vo vzduchu nachádza veľké množstvo znečisťujúcich látok, aloe vera vás na to upozorní tak, že na listoch zbadáte drobné hnedé škvrny.

Levanduľa

Moja najobľúbenejšia rastlinka. Asi si domyslíte, že je to práve kvôli úžasnej vôni, ktorá je upokojujúca a má relaxačné účinky. Snažím sa vyhľadávať aj rôzne kozmetické prípravky s touto vôňou. Avšak všetkého veľa škodí, takže buďte opatrní. Vdychovanie vône levandule môže mať až sedatívne účinky.

Máte v spálni niektorú z týchto rastliniek? Poprípade poznáte ešte nejaké iné, ktoré zlepšujú kvalitu spánku?

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

 

zdroj:  higherperspectives.com

You Might Also Like