Čo sa naozaj stane, keď si pukáte kĺby? A je to bezpečné?

Na tomto svete sú dva druhy ľudí: Tí, ktorí si pukajú kĺby na rukách a potom tí, ktorí tento zvuk, keď to robí niekto druhý, nadovšetko neznášajú.

Ak patríte do prvej skupiny, potom ste už určite od rodiny či známych počuli, aké je to zlé a ako si tým škodíte.

Možno ste sa už nad tým párkrát zamysleli tiež sami, to vám však nezabránilo, aby ste v pukaní kĺbov ďalej pokračovali.

Po celých tých rokoch debaty o tom, či je to zdravé alebo nie, máme pre vás konečne vedeckú odpoveď.

Čo sa naozaj stane, keď si pukáte kĺby

Postupne ako starnete, vaše telo sa mení.

Zrejme ste si všimli, že vaše svaly časom ochabujú, kĺby začnú pobolievať alebo začnete počuť rôzne pukavé či chrumkavé zvuky, keď idete dole po schodoch.

Pokiaľ si pukáte kĺby na rukách pravidelne, zrejme sa vám páči ten pocit napnutia v prstoch, po čom nasleduje samotné prasknutie.

Viete, čo sa vlastne vtedy stane ? Tu nasleduje vedecké vysvetlenie: Pri napnutí sa o seba začnú trieť v kĺbe dve kocky, ktoré sú spojené pomocou šliach.

Medzi kockami sa nachádza malý priestor, ktorý umožňuje ich ohýbanie.

Pri prasknutí sa povrchy od seba oddelia a kocky odtiahnu. V kĺbe dochádza k zníženiu tlaku .

Čo ale spôsobuje ten pukavý zvuk?

Vnútri kĺbov sa nachádza tekutina, ktorá obsahuje plyny ako sú oxid uhličitý, kyslík a dusík.

Keď sa v kĺbe zníži tlak, uvedené plyny sa uvoľnia. Vzduchová bublinka, ktorá sa uvoľní, vytvorí ten známy zvuk prasknutia, ktorý počujete.

Podľa Dr. Boutin, rádiológa z Kalifornskej univerzity, pukanie kĺbov naťahuje vaše kĺby a zlepšuje ich pružnosť.

Všimli ste si, že po prasknutí sa ohybnosť v prstoch zlepšila? Stalo sa to vďaka zníženiu tlaku v kĺboch, čo umožňuje prstom stať sa flexibilnejšími.

Je pukanie kĺbov pre vás zlé?

Nie! Dr. Greg Kawchuk z Univerzity v Alberte vysvetľuje, že ľudia to väčšinou považujú za zlozvyk kvôli tomu neslávne známemu pukavému zvuku.

Avšak neexistujú žiadne dôkazy o tom, že pukanie kĺbov môže spôsobovať zápaly alebo artritídu. Štúdie tiež ukázali, že pukanie neprispieva ani k degenerácii kĺbov .

Ak po tomto zistení teraz chcete zavolať svojej matke a povedať jej, že ste celý čas mali pravdu, potom teraz je na to vhodný čas!

Mnoho ľudí si síce nikdy na ten pukavých zvuk nezvykne, ale vy si aspoň v kľude môžete pukať ďalej, bez toho aby ste sa museli obávať o svoje zdravie.

Zdroj

You Might Also Like