Čo sa nám snaží naše telo naznačiť ak máme stále chuť na sladké, slané, kyslé alebo horké?

Určite sa vám už niekedy stalo, že ste raz dostali chuť na niečo sladké, inokedy na slané, alebo dokonca kyslé jedlo. Nie je to iba náhoda. Telo nám takýmto nenápadným spôsobom naznačuje, že mu niečo chýba.

 

Tieto chute si často krát zaháňame potravinami, ktoré nie sú práve najzdravšie a môžu prehĺbiť naše problémy.

Pre porazenie túžby po jedle musíme pochopiť, ktorá nutričná látka nášmu telu chýba a súčasne vedieť, ako tento nedostatok uspokojiť pomocou zdravého, biologicky dostupného zdroja.

Máte chuť na sladké?

Za chuťou na sladké stojí vo väčšine prípadov najmä psychika, alebo únava. Psychika je závislá od hormónu serotonínu, ktorý je zodpovedný za regulovanie nálady, apetítu, telesnej teploty a spánku.

Konzumácia sladkých jedál dokáže naraz prudko zdvihnúť hladinu serotonínu, čo je práve dôvod, že po konzumácii sladkých jedál sa cítite tak dobre. Avšak ako prudko sa zdvihne hladina tohto hormónu, tak prudko naopak poklesne, a vy sa cítite horšie a máte opäť chuť na sladké, čím sa dostávate do začarovaného kruhu.

Jedením sladkých jedál zvyšujete hladinu krvného cukru. Keď budete namiesto jednoduchých nezdravých cukrov konzumovať zložené cukry – polysacharidy, vaša hladina krvného cukru a zároveň hladina serotonínu sa bude pomaly zvyšovať a pomaly aj klesať, čím ju udržíte na stabilnej úrovni, a tým pádom predídete opätovnej chuti na sladké.

Tip: Dodávajte telu dostatočné množstvo zložených cukrov, ktoré nájdete napr. v ryži, zelenine, strukovinách alebo v celozrnných obilninách.

Máte chuť na slané?

Príčinou chuti na slané jedlá býva  najmä dehydratácia a deficit minerálov.

Štúdie preukázali, že ženy, ktoré mali v jedálnom lístku málo vápnika, pociťovali oveľa väčšiu chuť na slané ako ženy, ktoré mali prísun vápnika dostatočný. Sodík, ktorý soľ obsahuje, dočasne zvyšuje obsah vápnika v krvi. Touto rýchlou dávkou oklame mozog, že problém s nedostatkom vápnika je vyriešený. Nemusí nám však chýbať len vápnik, ale aj draslík alebo železo.

Ak vás prepadne chuť na slané slané, doprajte si dostatok tekutín, najlepšie vody. Vyhýbajte sa kuchynskej soli a slaným spracovaným potravinám. Nízku hladinu minerálov doplnia najmä sušené sardely, potom pukance, zeler, mrkva, uhorka, a veľa zeleniny.

Tip: Upravte si hladinu draslíka a horčíka v krvi. Brokolica, špenát alebo hrsť nesolených arašidov vám pomôžu. Súčasne znížte prísun soli a nahraďte obyčajnú soľ morskou.

Máte chuť na kyslé?

Chuť na kyslé znamená, že vaša pečeň, žlčník a trávenie sú oslabené a potrebujú výživu, najmä v podobe probiotík, aby sa regenerovali. Kyslá chuť vyživuje a zmäkčuje našu pečeň a v primeranom množstve očisťuje organizmus, zlepšuje chuť do jedla.

Pečeň potrebuje kvalitnú kyslú chuť, to znamená fermentovanú. 

Ľudia, ktorí majú chuť na kyslé jedlá, bežne siahajú práve po liehovom octe. Liehový ocot je alkohol a alkohol zaťažuje pečeň, ktorá tvrdne a môže sa končiť cirhózou. Umelé sladidlá, ktoré sa pridávajú, aby chuť bola sladkokyslá, obyčajný cukor, ktorý sa pridáva napr. do sterilizovanej kapusty, aby bola sladkokyslá, či liehový ocot, ktorý sa pridáva do pokrmov, aby boli kyslé, sú nekvalitné látky, teda, pre nás nevhodné.

Tip: Keď budete mať chuť na kyslé, siahnite po acidofilnom mlieku.  Kvalitné acidofilné mlieko obsahuje dostatočné množstvo probiotík, baktérií mliečneho kvasenia, ktoré majú nezastupiteľné miesto z hľadiska dobrej funkcie trávenia.

Jazyk větve nervů hořká chuť kyselá chuť mandle slaná chuť sladká chuť

Máte chuť na horké?

Ak nás prepadne chuť na horké, môže nám telo signalizovať potrebu očistiť sa – detoxikovať. Horká chuť pôsobí priaznivo na trávenie, reguluje činnosť čriev, prečisťuje organizmus a podporuje celkovú látkovú premenu.

Tip: Ak vás najbližšie prepadne chuť na horké doprajte si grep. Horká látka v grepe naringin, telo prečisťuje a dokonca urýchli spaľovanie tukov a látkovú premenu cukrov.

Ak máte chuť aj na tieto potraviny, môže vám chýbať toto….

V nasledujúcej tabuľke nájdete ku každej žiadostivosti na určitú potravinu uvedenú chýbajúcu látku, a tiež spôsob, akým tento nedostatok najlepšie odstrániť aby vás už tieto chute neprepadali.

Máte chuť na:Chýba vám:Potraviny, ktoré uspokoja vašu potrebu:
čokoládahorčíksurové orechy a semená, strukoviny, ovocie
sladkostichrómbrokolica, hrozno, syr, vysušená fazuľa
uhlíkčerstvé ovocie
fosforryby, vajcia, mlieko a mliečne výrobky, orechy, strukoviny
sírabrusnice, chren, kapustoviná zelenina, púčková (zimná) kapusta
tryptofánsyr, jahňacie mäso, hrozienka, sladké zemiaky, špenát
chlieb, pečivodusíkjedlá s vysokým obsahom bielkovín
tučné a mastné jedlávápnikhorčičné alebo kvakové listy, brokolica, zimná kapusta, strukoviny, syr, sézam
káva, čajfosforhovädzie mäso, pečeň, hydina, ryby, vajíčka, mlieko, orechy, strukoviny
síravaječné žĺtka, červené papričky, bielkoviny so svaloviny, cesnak, cibuľa, kapustovitá zelenina
soľmorská soľ, jablčný ocot
železomäso, ryby, hydina, morské riasy, šalát, čierne (tmavočervené) čerešne
alkohol, rekreačné drogybielkovinymäso, hydina, morské plody, orechy
avenínposekané ovsené vločky
vápnikhorčičné alebo kvakové listy, brokolica, zimná kapusta, strukoviny, syr, sézam
glutamíndoplnkový glutamín v prášku, surový kapustový džús
draslíkna slnku sušené čierne olivy, vývar zo zemiakových šupiek, morské riasy, horké šalátové listy
spálené jedláuhlíkčersvé ovocie
malinovky a bublinkové nápojevápnikhorčičné alebo kvakové listy, brokolica, zimná kapusta, strukoviny, syr, sézam
slané jedláchlórsurové kozie mlieko. ryby, nerafinovaná morská soľ
kyslé jedláhorčíksurové orechy a semená, strukoviny, ovocie
prejedanie sakremíkorechy, semená, vyhýbanie sa rafinovaným škrobom
tryptofánsyr, jahňacie mäso, hrozienka, sladké zemiaky, špenát
tyrozíndoplnkový vitamín C alebo pomaranč, zelené a červené ovocie a zelenina

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

You Might Also Like