Čo by vám povedalo vaše malé bábätko? Krásny list, z ktorého veľa pochopíte…

Mami, oci, odpusťte mi, prosím, že veľa plačem. Nájdite si, prosím, na mňa čas, maznajte ma, držte ma, ľúbte ma, užite si ma, pretože už nikdy nebudem také malé.

10 PRIKÁZANÍ NOVORODENCA

Aj týmito slovami môžeme popísať vyznanie malých bábätiek. Iba pred pár dňami sa na sociálnej sieti objavil krásny list písaný z pohľadu novorodeniatka.

Aj keď to v skutočnosti nepísalo dieťa, ale neznámy autor, nachádzajú sa v ňom myšlienky, ktoré určite z hĺbky srdca i duše sálajú na povrch z každého dieťatka. Snažia sa ich svojimi očami, mimikou i pohybom dať najavo svojim rodičom. O čo vlastne novorodeniatka svoju mamu a ocka žiadajú? 

Drahá mama a ocko,

vezmite a uchovajte si tento list odo mňa. Dajte ho na miesto, kde si ho môžete vždy znovu prečítať, keď sa niečo stane a máte ten pocit, že to potrebujete.

Prosím, neočakávajte odo mňa príliš veľa ako od novorodenca alebo príliš veľa od seba ako rodiča. Dajte nám obom ako narodeninový darček šesť týždňov, aby som mohol rásť, dozrieť, stať sa stabilnejším a predvídateľným. Šesť týždňov, kým si odpočinieš, oddýchneš a necháš svoje telo, aby sa vrátilo do normálneho stavu.

Prosím, nakŕmte ma, keď som hladný. Nikdy som nevedel, čo je to hlad v tvojom lone, mami, čas pre mňa vtedy nič neznamenal.

Prosím, držte ma, maznajte sa so mnou, bozkávajte a dotýkajte sa ma, zdvíhajte ma na ruky. Vždy som bol v tesnom objatí v lone a predtým som nikdy nebol sám.

Odpusťte mi, prosím, že veľa plačem. Nie som tyran, ktorý bol poslaný, aby váš život urobil zúfalým, ale je to jediný spôsob, ako vám môžem povedať, že nie som šťastný. Svojím krikom dávam najavo, že sa niečo deje. Keď budem rásť, budem aj menej plakať.

Urobte si čas, aby ste zistili, kto v skutočnosti som, ako sa od seba líšime a ako veľa vám môžem do života dať. Pozorne ma počúvajte a ja vám vždy poviem, čo ma trápi, aby ste ma utíšili alebo mi prepáčili.

Nezabudnite, som odolný/á a zvládnem mnohé chyby, ktorých sa na mne dopustíte. Pokiaľ ich budete robiť s láskou, nemôže mi byť ublížené.

Ďakujem, mami. S láskou, tvoje dieťa…

Prosím, nenechajte sa mnou sklamať. Nie som dokonalé dieťa, ktoré ste očakávali a neklamte samých seba, že ste dokonalí rodičia. 

Starajte sa o seba, a to vyváženou stravou, odpočinkom, cvičením, aby ste mali dosť trpezlivosti a energie na to, aby ste sa o mňa postarali. 

Prosím, dbajte na váš vzťah medzi sebou. Ak je dobrá a pevná rodová väzba, tak nie je potrebné, aby som musel spájať rodinu ja.

Majte na pamäti, že všetko trvá veľmi krátko, aj keď sa zdá, že to bude navždy. Budem bábätkom len chvíľu. Užite si ma, pretože už nikdy nebudem také malé. 

You Might Also Like