Čínski lekári tvrdia, že pacientom s koronavírusom pomáha tento prípravok na chrípku. Testy idú robiť aj v Česku!

Čínski vedci oznámili, že japonský liek proti chrípke je rovnako účinný aj v boji so symptómami koronavírusu. Česi zas dočasne povolili užitie experimentálneho lieku. Na kom ho otestujú?

 

České ministerstvo zdravotníctva v utorok dočasne povolilo užitie experimentálneho lieku remdesivir na ochorenie COVID-19 v Česku. Pre kriticky chorého pacienta ho žiada pražská Všeobecná fakultná nemocnica. Český premiér Andrej Babiš v utorok informoval, že jeho vláda zakázala vyvážať lieky dovezené do Českej republiky. Toto opatrenie má slúžiť na to, aby zostali dostupné pre českých občanov.

Žang Xin-min z čínskeho ministerstva pre vedu uviedol, že favipiravír, ako znie názov prípravku, priniesol povzbudivé výsledky počas testovania 340 pacientov vo Wu-chane a Šen-čene, pričom predstavuje vysokú mieru bezpečnosti.

Pacienti v Šen-čene, ktorým ho podali, mali už po štyroch dňoch negatívne výsledky na koronavírus, kdežto ostatní to bez pomoci favipiravíru dosiahli v priemere až po jedenástich dňoch.

Röntgenové snímky tiež odhalili, že až u 91 percent ľudí, ktorým dali favipiravír, sa zlepšil stav pľúc, kým u ostatných, takto neliečených” to bolo len 62 percent.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

zdroj: The Guardian.

You Might Also Like