Chcete prestať fajčiť? Táto bylinka zničí vašu chuť na cigaretu a dokonca aj na alkohol!

Každý vie, že cigarety škodia zdraviu, ale mnoho ľudí aj tak neprestane fajčiť. Nikotín je totiž vysoko návyková látka, ktorá vyvoláva túžbu opäť siahnuť po cigarete. Čím viac človek fajčí, tým silnejšia táto túžba býva.

 

Keď fajčiar nedostane svoju dávku nikotínu, pociťuje veľké nepohodlie. Ide o typický prejav závislosti.

Fyzické príznaky zvyčajne ustúpia po asi týždni, ale psychické môžu pretrvávať aj dlhšie. Prestať fajčiť len tak nie je jednoduché.

Čo zistila nemecká štúdia

Jedna nemecká štúdia zistila, že bylinka s názvom stévia dokáže byť veľmi nápomocná pri odvykaní si od cigariet, ale aj alkoholu.

Ide o rastlinku z rodiny chrizantén a pôvodom je z Paraguaja.

Zvyčajne sa používa na sladenie, ako prírodná náhrada cukru neobsahujúca žiadne kalórie. Teraz sa však začínajú ukazovať aj jej liečivé vlastnosti pri odstraňovaní rôznych typov závislostí.

Preto, ak máte problém prestať fajčiť, mali by ste začať užívať pár kvapiek výťažku zo stevie denne.

Keď pocítite túžbu po cigarete, kvapnite si pár kvapiek stevie priamo na jazyk. Túžbu po cigarete potlačí takmer okamžite.

Kde sa dá stévia kúpiť

Stévia sa predáva vo forme prášku alebo v tekutom stave ako kvapky.

Niekedy ju mávajú len v obchodoch so zdravou výživou, dnes ju nájdete už aj v niektorých supermarketoch.

Okrem už spomínaného odvykania od fajčenia má stévia i ďalšie zdravotné prínosy – znižuje vysoký krvný tlak, lieči cukrovku a podporuje chudnutie.

Navyše vyživuje a sťahuje pokožku, lieči akné a iné kožné problémy.

Ako si vypestovať doma Stéviu

Stévia je pomerne chúlostivá rastlina vyžadujúca teplé a slnečné prostredie, veď nakoniec aj pochádza z tropického pásma.

Je však možné ju pestovať aj v domácom prostredí. Budete na to potrebovať väčšie kvetináče s priemerom nad 30 cm a vysoko kvalitnú pôdu.

Semienka zoženiete v semenárskych obchodoch. Skúsiť môžete aj niektoré obchody zameraných na bývanie ako napríklad OBI. Ak by ste ju tam nezohnali, na internete si vyhľadajte eshopy, ktoré ich predávajú.

Kvetináče umiestnite na miesto, kde priamo dopadá slnko a pravidelne zalievajte, aby pôda nevyschla. Pôdu pred vysadením dobre prekyprite.

Aby pôda nevyschla, v lete je dobré ju prekryť čerstvo pokosenou trávou a tú aspoň raz za týždeň vymieňať. Pôda však nesmie byť ani premočená, preto sa uistite, že má kvetináč dobre zabezpečený odtok.

Ak by korene boli premočené, rastlinka by mohla zavädnúť. Narastá do výšky 30 až 90 cm.

V lete a na jeseň, kedy bude stévia kvitnúť, odstrihávajte kvety, aby ste podporili rast nových listov. Listy sú najsladšie práve v čase pred kvetom.

Spracovanie a konzumácia stévie

Keď listy plne dorastú, odtrhnite ich, odstráňte stopky a vysušte.

Listy sušíme tak, že ich rozložíme na nejakú vlnenú látku (nie kovový povrch) a položíme na priame slnko.

Vysušené by mali byť v priebehu už 1 až 2 dní. Následne ich rozdrvte na prášok a ten uskladnite vo vzduchotesnej sklenenej uzatvárateľnej nádobe.

Prášok si potom pridávajte do vašich obľúbených jedál a nápojov.

Na záver už len jedno malé upozornenie

Tak ako so všetkým, ani so Steviou to príliš nepreháňajte. Jej dlhodobá a nadmerná konzumácia môže totiž znižovať množstvo spermií u mužov.

Inak je, ale celkom neškodná a poskytne vám množstvo zdravotných prínosov spomenutých vyššie v tomto článku.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

You Might Also Like