Chcela som schudnúť bez drastickej diéty, ale vôbec sa mi to nedarilo. Potom som však objavila niečo, čo naozaj fungovalo!

Schudnúť pár kíl je pre každého z nás občas tá najvačšia výzva. Ak cvičíte, držíte diétu, máte kvalitný spánok, dni bez stresu a stále neviete schudnúť, zrejme robíte niečo zle. Málokto vie, že na účinné chudnutie je dôležité najmä jedlo, ktoré denne jeme.

 

Možno sa vám to bude zdať veľmi jednoduché, pravdou však je, že pri chudnutí sú najdôležitejšie najmä maličkosti, ktoré robíme takmer denne a neuvedomuje si ich. Stačí iba pár malých zmien v jedálničku, životospráve a dostanete sa opäť do formy už po pár týždňoch, bez drastickej diéty.

S týmito typmi vás už kilá navyše trápiť nebudú.

#Jedzte zeleninu, ktorá obsahujú veľké množstvo vlákniny. Napríklad strukoviny sú skvelou alternatívou najmä preto, že sa tepelnou úpravou vláknina nevytráca.

#Ak máte radi ovocné šťavy, dbajte na obsah cukru, ktorý sa v šťave nachádza. Skúste si ovocné šťavy riediť vodou (polovicu pohára šťavy a polovicu pohára vody), je to skvelý trik na odbúranie až 85 kalórií.

#Pokušenie sladkých dezertov sa nám naskytne takmer vždy, keď ideme na návštevu k babičke, na oslavu alebo do kaviarne. Sladkosti si nemusíte z jedálnička úplne vymazať. Viete však urobiť jednu veľmi užitočnú vec. Namiesto celej porcie si dajte iba kúsok z dezertu. Ak sa budete riadiť týmto trikom, nemusíte sa báť nárastu hmotnosti.

#Všetci máme radi dobré a kvalitné jedlo. Ak chcete schudnúť, ale zároveň nechcete byť ukrátení o fantastické pokrmy, urobte toto. Vymeňte niektoré suroviny, ktoré sú uvedené v recepte, za zdravšiu alternatívu. Napríklad klasický slnečnicový olej vymeňte za kokosový.

#Nevynechávajte pravidelné stravovanie. Ak ste bez jedla niekoľko hodín a potom sa doslova prejete, maximálne si tým ničíte metabolizmus. Zbytočne ho spomaľujete, čo má za následok dlhšie trávenie potravín spojené s ukladaním väčšieho množstva tuku.

#Aj keď sú domáce práce občas nudné a stávajú sa pre nás už len povinnosťou, myslite na to, že aj pri týchto bežných veciach spalujete kalórie. Napríklad pri obyčajnom zalievaní rastlín viete spáliť až 102 kalórií

 

#Nedávno vyšlo na svetlo sveta zistenie, že žuvanie žuvačky (aspoň jednej denne), ktorá neobsahuje cukor, dokáže zlepšiť fungovanie matabolizmu až o 20%.

#Pred tým, ako pôjdete cvičiť alebo sa prejsť, vypite šálku zeleného čaju. Zelený čaj podporuje uvoľňovanie mastných kyselín, absorbuje antioxidanty a naviac pomáha účinne spaľovať tuky, ktoré sa v našom tele nachádzajú.

#Vyhnite sa sladkým mliečnym koktejlom. Či už ste si toho vedomí alebo nie, po vypití tohoto nápoja sa vám zväčší chuť na jedlo.

# Ak je to možné, jedlám v reštaurácií a fast foodom sa vyhnite. Ak sa snažíte schudnúť, najlepšie jedlo je pre vás práve to, ktoré si pripravíte doma. V reštauráciách presne neviete, na akom oleji sa jedlo vyprážalo, aká múka bola použitá a veľakrát neviete ani to, či sa nejedná o polotovar.

#Vyskúšajte ľanové semienka. Sú vynikajúcou alternatívou na rýchle zahnanie hladu. Naviac obsahujú veľa kvalitných živín a pomáhajú eliminovať zbytočné kalórie.

 

#Nepoužívajte margarín. Vymeňte ho za olivový alebo kokosový olej. Margarín totiž obsahuje veľa tukov, ktoré sa v našom tele ťažšie rozkladajú.

#Pite veľa vody. Váš metabolizmus bude fungovať lepšie a energia sa z vášho tela bude uvoľňovať rýchlejšie. Okrem toho voda pomáha telu rýchlejšie spaľovať kalórie a pomáha pri lepšom fungovaní tráviaceho systému.

#Silnú chuť na jedlo môžete zahnať mentolovými cukríkmi, ktoré neobsahujú cukor.

#Ak jete v rýchlosti, nedokážete jedlo poriadne prežuť. Pri dôkladnom prežúvaní potravy vaše telo lepšie strávi všetky živiny a naviac tak napomôžete tráviacemu systému.

#Aspoň raz za rok si dajte urobiť kompletné krvné testy. Mnoho ľudí totiž trpí zvýšeným cholesterolom či zvýšenou hladinou cukru v krvi a ani o tom nevedia. Zdravie je aj pri chudnutí prvoradé, na to by ste určite nemali zabúdať.

#Pokiaľ si pred hlavným jedlom dáte kúsok ovocia alebo pohár mlieka, zjete menšiu porciu. Mozog totiž dostane informáciu, že sa už kúsok nejakého jedla do žalúdka dostal. Pocit chuti do jedla trvá v priemere asi 20 minút. Než teda vypijete pohár mliek,a veľká časť chuti do jedla sa vytratí.

#Dobrý šalát môže byť skvelou alternatívou predjedla. Ak pred hlavným jedlom zjete šalát, platí pravidlo uvedené vyššie. Naviac telu poskytnete dvojitú dávku živín.

 

#Ak môžete, používajte pikantné korenie. Štipľavé pokrmy nielenže pomáhajú dobrému fungovaniu metabolizmu, zabránia vám aj v tom, aby ste zjedli nad rámec klasickej porcie.

#Po tom, ako prídete domov z práce alebo zo školy, berte na vedomie, čo všetko ste za celý deň zjedli. Podľa toho si potom vyberte adekvátne jedlo na večeru.

#Snažte sa byť stále v pohybe. Ak nepracujete v inom meste, skúste ísť do práce pešo, namiesto výťahu použite schody a do obchodu choďte pešo. Takéto malé zmeny dokážu skvele pomôcť nielen pri chudnutí, ale sú skvelou alternatívou pre celkové zdravie.

# Ak pociťujete hlad, nedajte si hneď veľkú porciu hlavného jedla, vymeňte túto chuť za šalát. Vyberajte si najmä taký šalát, kde sa nachádza zelenina s veľkým obsahom vlákniny, ktorá vás zasýti a zároveň dodá vášmu telu potrebné živiny.

#Keď beháte, nemusíte podávať maximálny výkon po celú dobu. Úplne postačí, ak zvýšite rýchlosť pri posledných pár kolách či minútach. Tento skvelý trik napomáha posilniť svalstvo, zároveň tak spaľujete veľké množstvo kalórií.

Chudnutie nemusí byť vždy len prísna diéta a zdĺhavé cvičenie. Občas úplne postačí vynechať zopár vecí, ktoré inak denne robíte. Aké triky na účinné chudnutie používate vy? Dajte nám o nich vedieť.

 

zdroj: elb.amazonaws.com

You Might Also Like