Cestujete často verejnou dopravou? Takto sa môžete chrániť pred chorobami a infekciami v MHD

Život v meste so sebou prináša množstvo nebezpečenstiev z ktorých najhlavnejším sú infekcie. V chladnom počasí, každý, kto cestuje verejnou dopravou, je náchylný napríklad na tuberkulózu a iné ochorenia aj mimo sezóny.

Prečítajte si, čo musíte robiť, aby ste sa nestali obeťou nepríjemných a závažných chorôb!

Ochrana pred infekciou

Strach chytiť sa niečoho v MHD sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí ňou necestujú príliš často. Počas epidémií sa tento pocit u ľudí ešte zvyšuje. Našťastie nie všetky choroby sa dajú chytiť práve v autobuse, pretože niektoré baktérie nie sú schopné prežiť v takých podmienkach.

Napríklad nemôžete sa v ňom infikovať vírusom Ebola, pretože v tomto prípade je nutné mať kontakt s tekutinami infikovanej osoby. Za zmienku však stojí, že ľudia, ktorí sa denne prepravujú mestskou hromadnou dopravou, sú imúnni voči mnohým infekčným chorobám.

Napriek tomu, ľudia s tuberkulózou, ktorí s nami cestujú, predstavujú určité riziko nákazy. Najvyššie riziká však existujú pri celom rade kožných chorôb – chytáme sa sedadiel, držíme sa tyčí alebo si označujeme lístky. V tomto prípade prípade vás môže postihnúť svrab, herpes či iné ochorenie, s ktorým je potrebné navštíviť dermatológa.

Tipy na ochranu pred infekciami vo verejnej doprave

  1. Ak sa v autobuse nachádza niekto, kto neustále kýcha alebo kašle, najlepšie čo môžete urobiť, je ísť od zdroja nákazy čo najďalej. Kvapôčky z kýchnutia a kašľania sa totiž prenášajú vzduchom a možno práve vy budete ich obeťou.
  2. Umývajte si ruky a používajte mokré obrúsky napustené alkoholom – takto sa účinne obránite pred infekciami v doprave.
  3. Rada pre nežnejšie pohlavie: počas leta, si na sedadlo sadajte spolu s vašou sukňou. Vyvarujte sa tak kontaktu vašej kože so sedadlom. Nejedná sa o nebezpečenstvo smrti, no môže to narušiť vašu mikroflóru.
  4. V prípade, že ste chorí, no nemôžete si dovoliť ostať doma, použite na tvár obviazanú gázu alebo rúško.
  5. Počas hlavnej sezóny infekčných chorôb sa odporúča vyplachovanie nosovej dutiny, pretože práve to je miesto, cez ktoré sa do telá dostáva väčšina vírusov.
  6. Vždy majte v kabelkách antibakteriálny prípravok, predávaný v každom obchode. Človek nikdy nevie, čo sa v MHD nachádza.
  7. Ak ste sa po vystúpení z verejnej dopravy nedotkli rukami vašej tváre, riziko respiračnej infekcie sa znižuje o 20% a žalúdočno-črevnej infekcie o 30%.
  8. Nedotýkajte sa svojej tváre pred tým, ako si umyjete ruky, pretože akné sa tak skoro nezbavíte.

Aj keď je každý človek iný, nikdy neviete ako bude vaše telo reagovať na choroby iných. Opatrnosti nie je nikdy dosť!

zdroj: takprosto.cc

You Might Also Like