Český lekár prehovoril: Rúška by som zložil. Viete, čo všetko si do nich nachrchláme?

Viac ako mesiac nosí celé Česko a Slovensko podomácky vyrobené látkové rúška. Názory na ich nosenie sa rôznia, tápu i odborníci. Bývalý dekan Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity, emeritný riaditeľ Masarykovho onkologického ústavu v Brne a tamojší senátor Ján Zaloudik ale v rozhovore pre TN.cz povedal, že si stojí za tým, že ochranu úst a nosa je už potrebné zložiť.

 

Nariadené opatrenia zavedené kvôli chorobe koronavírusu Covid-19 by sa mali čo najrýchlejšie uvoľniť. Podľa profesora a lekára Jana Zaloudika sa krivka prípadov láme a návrat nákazy sa tak už nepredpokladá.

 

Hoci sa vláda pomocou rúšok snaží obmedziť rozšírenie koronavírusu, existujú skupiny, ktorým môžu ublížiť viac než samotná choroba. “Ide o skupiny starších ľudí, zle dýchajúcich, astmatikov a ďalších. Teraz prídu teploty 20-30 stupňov a neviem, ako budú s nimi ľudia chodiť von alebo športovať,” hovorí senátor Zaloudik.

Spoločne so stúpajúcimi teplotami je nosenie rúšok čím ďalej náročnejšie. Rovnako ako môže byť ochrana úst a nosa užitočná, tak i úplne kontraproduktívna. “Nosenie rúšok bežnou populáciou by som zrušil. Tým myslím hlavne tie látkové rúška, pri ktorých sú medzery pri nose a ústach. Tým, ako netesnia ani neviem, čo šírim. Tiež nemám predstavu o tom, čo už som si tam za dnešok nachrchlal. Niekedy by ma zaujímali aj mikrobiologické obrazy z tých rúšok, “hovorí lekár Zaloudik.

 

Riaditeľ Masarykového onkologického ústavu v Brne vidí nosenie rúšok nielen ako zdravotný ale aj ako spoločenský problém. “Vyzeráme všetci tak trošku rovnako. Nie je vidieť, čo si kto myslí. Trošku tým dávame najavo obavám a strachu. Staršia generácia je ustráchaná, mladá to berie skôr radostne a veselo. Ale neviem, ako dlho to vydrží a hlavne prečo. Pridávame doplňujúci problém, ktorý sme nemali. Určite to nerieši zdravotnú problematiku, “dodáva Jan Zaloudik.

 

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: tn.cz

You Might Also Like